October 29, 2008

Obraz Whielkiego Krasnala na Aukcję Wielkiego Serca

na rzecz wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Jana Matejki w Krakowie

Po raz pierwszy publicznie będzie udostępniony do oglądania na żywo obraz The Krasnals.
Praca „300 mil do nieba” została podarowana na aukcję charytatywną „Wielkie Serce” i od 15 do 22 listopada będzie wyeksponowana na wystawie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Licytacja odbędzie się 22 listopada o godz. 17
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Aukcję poprowadzi Andrzej Starmach
Gospodarz wieczoru Anna Dymna
Cena wywoławcza 100 zł

Ogłaszamy również, że działalność charytatywna na rzecz dzieci będzie stałą domeną The Krasnals, chcemy mieć również praktyczny z naszej strony wkład w pozarynkową, altruistyczną działalność sztuki. Nasze obrazy będzie można nabyć m. In. w ten oto sposób.

Obrazy przeznaczone na aukcje będą stanowić całość poprzez powiązanie z szeroko pojętą tematyką dziecięcą.

Obraz „300 mil do nieba” został namalowany i przeznaczony specjalnie na aukcję krakowską. Wybraliśmy scenę z filmu, który zapewne większość z Państwa pamięta, a który jest dla nas wzruszającym i wstrząsającym obrazem losu dwóch chłopców, uwikłanych w kontekst PRL-owskiej rzeczywistości. Tym bardziej pozostaje on w pamięci, że historia jest prawdziwa. „300 mil do nieba”, to opowieść o dwóch chłopcach uciekających do Szwecji przyczepionych pod samochodem ciężarowym, uciekających do lepszego świata. Tym złem była rzeczywistość PRL-owska, jednak w obrazie i spojrzeniu dzieci pojawia się też pewne deja vu. Przeszywający wzrok sprawia, że trudno obok niego przejść obojętnie. Przywołuje myśl o wielkim pragnieniu czegoś, co wydaje się niemal niemożliwe do osiągnięcia.
Bohaterowie obrazu jednak nie są osobami przegranymi. Podjęli prawdziwie rewolucyjne wyzwanie, postawili na działanie. Jest to dla nas jeden z najczystszych symboli prawdziwej rewolucji, i to podjętej przez dzieci. Postawienie na walkę o życie, zgoda na krytyczne poświęcenie, całkowite odstawienie tego co dotychczas, ofiara w postaci oderwania od najbliższych, w zamian za potencjalnie lepszą przyszłość.

No comments:

Post a Comment