December 3, 2008

Drugi obraz The Krasnals na aukcję – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Informujemy, że po raz drugi udostępniamy publicznie obraz The Krasnals.

Od 17 grudnia przez dwa tygodnie będzie można licytować naszą pracę przeznaczoną na aukcję dla dzieci. Tym razem to Aukcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po emocjach związanych z ‘Wielkim Sercem’ w listopadzie w Krakowie, gdzie nasz obraz zebrał najwięcej pieniędzy, ponownie oświadczamy, że każda kwota, jaką uda się zebrać dzięki naszym pracom nas ucieszy – bez względu na to czy to będzie 30 tysięcy czy 100 zł. Jeśli zbierzemy 100 złotych, to dla nas też będzie kolejny wielki sukces, taki sam jak na ‘Wielkim Sercu’, gdzie zgromadziliśmy 31 tysięcy. Każdy grosz się liczy!
Specjalista od PR czy od rynku sztuki pewnie powiedziałby nam aby siedzieć cicho po takim sukcesie, ale nas te mechanizmy nie interesują.
Lewica, a szczególnie pseudolewicowi artyści przeżywają whielki kryzys, dbając tylko o swoje pozycjonowanie na rynku sztuki. My to mamy gdzieś. Nazbierało im się minusów, gierki o wpływy i działania marketingowe kradną przestrzeń dla bezinteresownych działań społecznych. Tak się zastanawiamy, mimo iż prześwitują przez nas gdzieniegdzie konserwatywne tendencje, to chyba to co i jak robimy ma charakter bardziej lewicowy niż niejedna super wypromowana w sposób kapitalistyczny lewica artystyczna.
Obraz „Alina”, zgodnie z naszym założeniem obrazów przeznaczonych na aukcje, dotyczy tematyki dziecięcej. Zainspirowany został kadrem z filmu „Chłopiec za burtą” Marco Tullio Giordana z 2005 roku. Kadr ten ukazuje twarz molestowanej nastoletniej dziewczyny. Głębokie spojrzenie wyraża apatię i pustkę, wymuszoną wewnętrznie zgodę na brutalną rzeczywistość. Trudna sytuacja życiowa zmusza rumuńską nastolatkę, nielegalną emigrantkę zmierzającą do Włoch, do radzenia sobie w różnych sytuacjach za pomocą świadczenia usług seksualnych.
Drugi kontekst w który wpisuje się obraz, to problematyka mniejszości narodowych i uchodźców - np. rumuńskich, cygańskich, żydowskich czy palestyńskich - doświadczają oni u podstaw podobnych realiów.
Spoza brutalnego realizmu, po wielu doświadczeniach reaguje się z czasem pozornym zobojętnieniem, spod którego wyłania się jednak jak najbardziej ludzka potrzeba przyjaźni i uczuć.


Więcej na temat znaczenia tego obrazu i naszego udziału w aukcjach dowiecie się na blogu Izy Kowalczyk:


Link do aukcji WOŚP:
NUMER AUKCJI - 2873


Whielki Krasnal "Alina". 2008. Olej na płótnie. 100 x 120 cm

No comments:

Post a Comment