December 22, 2008

Niepełnosprawny Święty Mikołaj

WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU ŻYCZĄ WAM THE KRASNALS!!!

Z okazji Świąt postanowiliśmy przekazać prezent dla najaktywniejszego fana The Krasnals.
Gościu Niedzielny, jeśli nie odmówisz, z chęcią sprezentujemy ci obraz ze Świętym Mikołajem.
Obraz został zainspirowany pracą Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka z 1984 roku "Modlitwa niemieckiego księdza albo próba ołówka". Jest to ‘Modlitwa niemieckiego księdza do pełnosprawnego w intencji niepełnosprawnego. Pełnosprawny to Niemiec; niepełnosprawny na wózku z motywem lilii to Polak - ofiara przesłuchań w UB’. Modzelewski pisze, że jako Polacy czuli się wtedy w Niemczech jak osoby niepełnosprawne, co spowodowane było najprawdopodobniej ilością różnorakich ułatwień skierowanych pod ich adresem. Skojarzyło im się to z traktowaniem ich przez ‘normalnych’ ludzi jak osoby ułomne, wymagające specjalnej troski. Dzisiaj specjalny wózek inwalidzki potrzebny jest dla Świętego Mikołaja. Przede wszystkim został on przywalony ciężarem pocisków gwiazdkowych konstruowanych przez miliony firm i korporacji. Atakują one wszystko i wszystkich wyssaną do dna i naddaną treścią ‘mikołajową’. Niemal każda reklama w okresie od listopada do końca grudnia konsekwentnie usuwa ze świadomości odbiorców tzw. „magię świąt”. Komercyjny zgiełk, nachalnie powtarzane świąteczne melodyjki prowokują do ucieczki od milion pierwszego Świętego Mikołaja, w domu ubieramy wyjątkową choinkę, na którą nie możemy już patrzeć z przesłodzenia. Kiedy się to skończy…?

A co na to Święty Mikołaj? Okaleczony z jednej strony, z drugiej reklamodawcy podsuwają mu najróżniejsze ułatwienia, gadżety wzmacniające jego atrakcyjność. Nie musi sam już nic robić, zamiast sani z reniferami dostaje wypasiony wózek inwalidzki wryty w śniegu tak, że nie może się ruszyć. Resztą zajmują się współcześni menedżerowie. Zwłaszcza worem prezentów dla klientów.


Whielki Krasnal „Niepełnosprawny Święty Mikołaj ‘pędzący’ z pełnym worem prezentów pod chujinkę / z cyklu Whielcy Polacy”. 2008. Olej na płótnie. 53 x 73 cm


Jarosław Modzelewski i Marek Sobczyk. 1984. "Modlitwa niemieckiego księdza albo próba ołówka"

No comments:

Post a Comment