April 20, 2009

Zbudujmy sobie muzeum

Łukasz Gorczyca nawołuje:


Uważam jednak również, że nie powinniśmy przyglądać się tej walce z boku, lecz włączyć się w jego budowę - myśleć o tym Muzeum jako o czymś wspólnym, naszym, to ma być instytucja dla nas wszystkich. Dlatego też włączyliśmy się w proces tworzenia Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które zostało niedawno oficjalnie zarejestrowane, i którego każdy może zostać członkiem. To nie ma być ciało na pokaz, tylko naprawdę grono przyjaciół muzeum, osób, które z nim sympatyzują i chcą w nim uczestniczyć. To ważne, żeby muzeum miało przyjaciół i żeby "oni" widzieli, że ma ich wielu. Ale jest w działalności Towarzystwa też pragmatyczny, pozytywistyczny cel, szczególnie istotny w czasach cięcia wszelkich budżetów. Oto ze składek członkowskich może ruszyć budowa kolekcji muzeum - i to nie jest utopia! Podstawowa składka członkowska to 100 pln rocznie. Jeśli będzie nas 1000 (…) uzbieramy 100 tysięcy! Nie ma co czekać na urzędniczą mannę, zbudujmy sobie sami muzeum, już teraz. (…) Do dzieła!

Jeden z kolejnych postów Rastra być może będzie wówczas wyglądać analogicznie do tego:
Udało się nam wreszcie sfinalizować sprzedaż pracy Janka Simona do kolekcji zuja (…).Z innych instytucjonalnych sprzedaży - wielką satysfakcję sprawił nam zakup pracy video Anety Grzeszykowskiej "Black" przez Muzeum Sztuki w Łodzi.
Źródło: Raster blog


The Krasnals. Whielki Krasnal „Nasze wymarzone Zoo – wg. projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Christiana Kereza / zbudujmy sobie sami nasze muzeum, już teraz, za wasze pieniądze / z cyklu Animal Planet”. 2009. Olej na płótnie. 33 x 38 cm

No comments:

Post a Comment