October 28, 2009

Wielkie Serce Michaela Jacksona i Jeffa Koonsa od Krasnali dla dzieciWielkie Serce Michaela Jacksona i Jeffa Koonsa od Krasnali dla dzieci

XVIII Aukcja Wielkiego Serca
na rzecz wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Jana Matejki w Krakowie- najstarszej placówki tego typu w mieście.

Aukcja odbędzie się 21 listopada 2009 r. o godz.17.00
w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26, Kraków
http://www.wielkieserce.pl/index2.php?m=aukcje
katalog aukcyjny:
http://www.artinfo.pl/?lng=1&lngcode=pl&pid=catalogs&sp=auction&id=1079&sobj=1

Wystawa przedaukcyjna

14 - 20 listopada 2009
w Muzeum Historycznym miasta Krakowa PAŁAC KRZYSZTOFORY
Rynek Główny 35


Gospodarz wieczoru:
Anna Dymna
Prowadzenie aukcji:
Andrzej Starmach

The Krasnals. Whielki Krasnal „Wielkie Serce Michaela Jacksona i Jeffa Koonsa od Krasnali dla dzieci”. 2009. Olej na płótnie. 130 x 180 cm


The Krasnals. Mhały Krasnal „Wielkie Serce Michaela Jacksona i Jeffa Koonsa od Krasnali dla dzieci”. 2009. Kredki na papierze. 16,5 x 17,5 cm
How many people will have to die
Before we will take a stand
How many children will have to cry
Before we do what we can


Michael Jackson charity song What more can I give


Tym razem na Aukcję Wielkiego Serca przekazujemy Wielkie Altruistyczne Serce Michaela Jacksona i komercyjne sprzedane w 2007 roku za 23.6 miliony dolarów Wielkie Kiczowate Wiszące Serce Jeffa Koonsa. Otwieramy tym obrazem oficjalnie epokę kicz-pop-artu w Polsce! Na aukcję Wielkie Serce przekazujemy również obraz Mhałego Krasnala – jest to Cover version obrazu Whielkiego Krasnala - został zamówiony u 7 letniego przypadkowo wybranego dziecka.
Jest to symboliczne dla tej aukcji, oba obrazy tworzą całość, swoistą instalację malarską.
A ciekawe za ile w 2009 roku sprzedadzą się oba serca razem - Michaela Jacksona i Jeffa Koonsa w wykonaniu Krasnali, tym bardziej że cel jest charytatywny w odróżnieniu od aukcji w Sotheby’s! W zeszłym roku na aukcji Wielkie Serce nasz obraz sprzedał się najdrożej, za 31 tysięcy złotych, w tym roku wierzymy że osiągniemy kwotę podwójną. Nabywca otrzyma dwa w jednym – dwa obrazy
razem, niemniej jednak rzecz niezwykle istotna – jest to również towar (sztuka, dzieło) najwyższej jakości!!! Obraz należy do serii naszych Charity Paintings (obrazów charytatywnych) wykonywanych specjalnie na aukcje charytatywne.

...
Obrazami tymi chcemy złożyć hołd królowi popu, będącego symbolem wielkich idei, naiwnej wręcz wiary w naturalne dobro i miłość tkwiącą u źródeł natury ludzkiej. Nie bez znaczenia jest fakt, że sam Michael Jackson przekazał na cele charytatywne ponad 300 milionów dolarów, angażował się w propagowanie i podchwycenie tej idei przez innych. Temu poświęcone były kultowe utwory jak What more can I give, We are the World oraz liczne koncerty.
Za życia wspierał największą ilość organizacji charytatywnych, w tym Childrenhelp USA – największą organizację charytatywną przeciwko znęcaniu się nad dziećmi. Podczas koncertów wyrażał przesłanie miłości i słowa będące wyrazem troski o najmłodszych. Michael nigdy nie chciał dorosnąć i tęsknił za prawdziwym, godnym dzieciństwem, jego samego ono ominęło i za wszelką cenę chciał zapobiec cierpieniom innych dzieci. Ale nie tylko to było powodem jego działalności charytatywnej i misji w kierunku najmłodszych. Najlepiej sam o tym mówi:
„Wszystko czego dokonałem w życiu, zawdzięczam inspiracji, która płynie z dzieci. Każda piosenka którą zaśpiewałem, każdy mój taniec. Tylko one mają w sobie tę czystość i niewinność. W twarzach dzieci widzę Boga.”

Król popu był również wielkim miłośnikiem i symbolem kiczu. Towarzyszyły mu przepych, nieumiarkowanie w chęci zbawiania świata i brak dystansu do własnej osoby. Lubił lśnić, miał słabość do wysadzanych kryształami marynarek, złotych garniturów, lakierek, błyszczących gadżetów militarnych czy rycerskich. W sztuce najbardziej cenił przepych, patos, bałwochwalstwo i duży format. Ale w tej dziedzinie o miejsce do tronu konkuruje z artystycznym królem kiczu – Jeffem Koonsem. Jego Wielkie Kiczowate Wiszące Serce prócz zarobionych 23.6 milionów dolarów wyróżnia się również innymi imponującymi danymi. Jego perfekcyjna błyszcząca powierzchnia pokryta jest ponad dziesięcioma warstwami farby, wykonane zostało z najwyższej jakości stali nierdzewnej, waży ponad 1600 kg, mierzy 2,7 metrów, jego stworzenie zajęło ponad 6000 godzin ludzkiej pracy. Wielkie Wiszące Serce Jaffa Koonsa jest przykładem najwyższej jakości profesjonalnego kiczu, a ta strefa zarezerwowana jest tylko i wyłącznie dla wybitnych profesjonalistów. Byle artysta z dyplomem z ASP nie może i nie jest w stanie choćby chciał, się tym zajmować. A co w ostatnich kilkunastu latach zdominowało sztukę w Polsce? Jakiekolwiek pierdnięcie na szaro przy odpowiedniej oprawie ze strony korporacji sztuki gwarantowało super sławę. (Obecni mega polscy pseudonadrealiści i inni realisto abstrakcjoniści to sztucznie wykreowany wytwór. Niech się bujają, gdyż brakuje im polotu, zachwytu, połysku! Nie ma w nich życia, właściwie cud że oddychają.)
...
Oświadczamy, że obrazem Wielkie Serce Michaela Jacksona i Jeffa Koonsa od Krasnali dla dzieci otwieramy styl kicz-pop-artowski w Polsce, będziemy promować, reprezentować i kreować ten styl w Polsce, więc mianujemy się jego królami. Symbolem staje się nasz nowy podpis do obrazów kicz-pop-artowskich – nasze inicjały TK - The Kings z koroną – inspirowane podpisem Michaela Jacksona.

Ten obraz jest najważniejszy gdyż będzie otwierać ten styl, polski pop art i polski kicz. Prawdziwy polski oszałamiający kicz-pop-art! Będziemy robić sztukę dla ludzi, dlatego jako pierwszych idoli wybraliśmy dwóch wyjątkowych przedstawicieli kiczu. Oto czym będzie się charakteryzować nasz styl na przykładzie obrazu Wielkie Serce Michaela Jacksona i Jeffa Koonsa od Krasnali dla dzieci. Krótki opis techniczny: Obraz perfekcyjnie łączy znakomitą tradycję klasyczną z nowoczesnym popartowskim spojrzeniem w wydaniu neopostmodernistycznym. Jest idealny w każdym calu: doskonale zrównoważona kompozycja, równowaga kolorystyczna, świetnie zróżnicowany fakturowo – od podmalówki poprzez różnej grubości tekstury, aż po wspaniale położone laserunki nadające ostateczną niezwykłą głębię przestrzeni poszczególnych form jak i całej kompozycji obrazu. Świetny rysunek w połączeniu z doskonałym gestem malarskim wydobywający zabójczo porywającą formę.
Oświadczamy, że zamykamy fazę prosasnalowej polskiej szarości (minimal art, polish art, polish shit art), kończymy nasze masochistyczne narodowe zapędy do zatapiania się w dołującej szarości i otwieramy erę kolorowego, radosnego, otwartego kicz-pop-artu. Cieszmy się szczerze, bez wyrzutów sumienia konsumpcjonizmem, szczególnie w dobie kryzysu, niech prawdziwy doskonały perfekcyjny kicz zagości w wielkich sercach naszych widzów!

Krasnale niosą radość i zawsze pomagają dzieciom!

Pozdrawiamy!
The Krasnals – The Kings


...

P.S.
tekst jest nieodłączną częścią naszej instalacji, napisany w stylu grafomańskim, wyjątkowo kiczowatym i pop-artowskim, ma pozostać w takiej formie i towarzyszyć obrazom!

Jeśli to możliwe, życzymy sobie aby obrazy zostały wyniesione przy zgaszonym świetle na sali i rzuconym świetle z reflektora na obrazy, oraz aby na ten czas została włączona piosenka Michaela Jacksona „What more can I give”. Mamy nadzieję że uda się to wprowadzić, efekt będzie boski!
Nasz projekt na tę aukcję składa się z trzech podstawowych składników:
- dwóch obrazów
- tekstu
- efektów świetlnych i utworu Michaela Jacksona „What more can I give”


No comments:

Post a Comment