February 10, 2010

NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT ARTURA


Nagroda Ordway i 100 tys. dolarów dla Artura Żmijewskiego – Gratulujemy!!!


The Krasnals. Whielki Krasnal „Nowy Wspaniały Świat Artura”. 2010. Technika mieszana – kolaż, ksero, akryl na tekturze z kartonu. 50 x 59 cm


4 proste kroki do rozszyfrowania obrazu:

1. 100 tys. dolarów to np. mieszkanko wyposażone w stylu IKEA ok. 40m w Warszawie.

2. Kartony symbolizują ludzi pokrzywdzonych przez los, czyli jak na kartonach można się dorobić mieszkania. (Powtórka schematu stosowanego między innymi z powodzeniem przez komunę: ‘dla narodu’ znaczy tyle co ‘na narodzie’.)

3. Czerwony kolor – symbolizuje komunę.

4. „Nowy wspaniały świat” Krytyki Politycznej – Lewicowy "think tank" z prawdziwego zdarzenia, Nowy Wspaniały Świat to nowe miejsce elektryzujących spotkań i gorących dyskusji o sztuce. Wóda, piwo i kotlet z ziemniakami kosztują tyle samo co gdzie indziej w Warszawie. To żaden „Think tank”, tylko przedsięwzięcie o charakterze kapitalistyczno – komercyjnym, o pięknej lewicowej nazwie.


Co pana zdaniem konkretnego dla ludzi przyniosła pana sztuka? Bo co panu to już wiemy. Dla ludzi pokrzywdzonych przez los to autentycznie duże pieniądze i mamy nadzieję, że podzieli się pan nimi z „bohaterami” swoich dzieł sztuki. Byłby to odważny czyn, dzięki któremu może pan udowodnić że jest pan autentycznym lewicowym liderem.

Jaka jest siła i znaczenie sztuki krytycznej? Czy pana sztuka w jakikolwiek sposób pomogła panu Józiowi, który np. był w obozie koncentracyjnym? Dzięki niemu jedynie zbudował pan sobie nowy wspaniały świat, a on dokładnie nic z tego nie ma.

No comments:

Post a Comment