November 1, 2010

"The Year We Made Contact" (2010) Piotr Uklański - The Krasnals

Zapraszamy 4 listopada na wernisaż wystawy w której wspólnie biorą udział Piotr Uklański i The Krasnals, w kontekście prac Tadeusza Kantora.

Art Station Foundation
Poznań

4 listopada 2010 - 21 stycznia 2011

http://artnewsday.org/aggregator/sources/464

Na wystawie pokazana zostanie instalacja Piotra Uklańskiego, kolejny projekt współtworzony z Whielkim Krasnalem. Jest to wielki gobelin nawiązujący swą formą do lat 60 oraz 70, na tle którego znajduje się wolnostojący, okrągły czerwony obraz Whielkiego Krasnala zatytułowany "Czerwony Karzeł / Red Dwarf".

Uklański stworzył pracę, która w konsekwentny sposób kontynuuje podjęty już wcześniej artystyczny program. Jego celem jest poszukiwanie nowych pokładów znaczeniowych, zawartych w stereotypach i symbolach kulturowych oraz mitach narodowych, np. najnowsze znaczenie mitu o Krasnalach we współczesnej sztuce polskiej i w polityce. W przypadku "The Year We Made Contact" artysta powraca do wersji Kubricka „Odyseja Kosmiczna 2001”, kiedy to nawiązuje się pierwszy pamiętny kontakt związku Krasnali z Uklańskim pod hasłem „Jesteś żoną? Jesteś mężem? Głosuj na małżeństwo!”. "Czerwony Karzeł" w „Odyseji Kosmicznej 2010” to nic innego, jak pulsujące życiem serce czerwonej gwiazdy. Rewers 2001 ukryty z drugiej strony czerwonego koła, choć niewidoczny, odnośi się do wątków pamięci i historii, narodowych symboli które w twórczości Uklańskiego odgrywają kluczową rolę.


The Krasnals. Whielki Krasnal
- AWERS: "The Year We Made Contact"
(2010)/ “Czerwony Karzeł / Red Dwarf" /Piotr Uklański – Whielki Krasnal”.
- REWERS: "The Year We Made Contact" (2001)/ “Jesteś żoną?
Jesteś mężem? Głosuj na małżeństwo!" /Piotr Uklański – Whielki Krasnal”
2001/2010. Awers: Akryl, rewers: kolaż; płyta pilśniowa. Średnica 52 cmPraca ta została po raz pierwszy pokazana w tym roku na Whitney Biennial, w nowojorskiej wersji obraz "Czerwony Karzeł / Red Dwarf" wykonał osobiście Uklański (ze względu na zbyt wysokie koszty transportu), natomiast w Poznaniu będzie można zobaczyć – zakupioną do swojej kolekcji przez Grażynę Kulczyk – oryginalną wersję w wykonaniu Whielkiego Krasnala.


Instalacja na Whitney Biennial “The Year We Made Contact, 2010", “Czerwony Karzeł” /”Red Dwarf”

Poniżej przypomnijmy kilka najważniejszych stacji Odyseji Kosmicznej Uklański – The Krasnals:

1. W połowie 2008 roku Piotr Uklański kupuje od The Krasnals dwa obrazy na których widnieje on oraz jego wystawa "Biało-Czerwona" z naszą pięścią (stąd a propos wzięło się logo Krasnali)


Whielki Krasnal "Polska - Biało-Czerwoni, Ole! / Piotr Uklański". 2008. Olej na płótnie. 50 x 70 cm


Whielki Krasnal "Pięść Uklańskiego". 2008. Olej na płótnie, 65 x 80 cm

2. Uklański zamiast tradycyjnego zdjęcia, drukuje obraz Whielkiego Krasnala w Art Now! Vol.3,
strona 480 (Taschen)
http://www.taschen.com/lookinside/04431/index.htm3. Ten sam obraz Whielkiego Krasnala w centralnej części instalacji Uklańskiego na wystawie "Pop Life" w Tate Modern w 2009


No comments:

Post a Comment