November 8, 2011

„THYMÓS sztuka gniewu 1900 – 2011”. Gniew i cenzura

Wywiad z Kazimierzem Piotrowskim, kuratorem wystawy:
http://csw.torun.pl/aktualnosci/rozmowy-niedokonczone-o-gniewie


"Forum [Gazety.pl] wycofało list The Krasnals z niejasnych powodów, co świadczy o stosowaniu wybiórczej cenzury przez tą gazetę i to forum, co niezmiernie dziwi, gdyż na forach dyskusyjnych GW z lubością cytowane są antysemickie i rasistowskie, wulgarne i głupie wypowiedzi, do tego z błędami stylistycznymi i gramatycznymi. Cytuję: „p. Piotrowski jest pan ćwok , idiota i pisowska kanalia. Ja mam gdzieś twoje wynurzenia na temat Smoleńska” lub: „To jest skończona podłość i obrzydliwość wikłać artystów w swoje urojenia polityczne. Ten pan kurator nadaje sie na ciecia u Rydzyka, a nie promotora sztuki. Trzeba być skończonym poyebem politycznym, [...]” albo: „Re: Same żydowsko brzmiące nazwiska...”

To jednakże moderatorom od lat nie przeszkadza. Jak to GW uzasadnia: „Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu”. Przypomina to enigmatyczne adnotacje niesławnego GUKPiW. Widocznie list The Krasnals ugodził kogoś znanego, domyślnie: kuratora, krytyka lub inną osobistość związaną z GW. Jak napisali The Krasnals: „(...) uprzejmie prosimy o wytłumaczenie, dlaczego nasz post z listem otwartym grupy The Krasnals został usunięty. W którym momencie naruszamy regulamin? (...)
(http://forum.gazeta.pl/forum/w,688,130345757,130379424,Usuniecie_Listu_Otwartego_The_Krasnals.html?utm_source=powiadomienia&utm_medium=AutopromoPow&utm_content=Forum_Forum--nowy-post-w-watku-dla-anonima&utm_campaign=Forum_pow
Sprawa gniewu w gniewnej wystawie zatacza coraz szersze kręgi. Aby być całkiem obiektywnym zamieszczam info o otrzymanym przeze mnie liście następnych artystów w odpowiedzi na pierwszy z listów otwartych, który rozpoczął lawinę. Napisali go Marek Sobczyk i Jarosław Modzelewski, członkowie słynnej Gruppy. http://csw.torun.pl/pressroom/materialy/thymos.-sztuka-gniewu-1900-2013-2011)

Przypominam, iż wystawa opowiada o gniewie przeciw uciskowi i tyranii w sztuce polskiej wieku XX i pierwszej dekady XXI. Pokazano na niej prace artystów młodych a także już nieżyjących działających na początku dwudziestego wieku."

Jacek Kasprzycki

link do artykułu:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/8222_thymos_sztuka_gniewu_1900_8211_2011_8221_gniew_i_217272-3--1-d.html


Dodamy jeszcze, że Obieg.pl zamieścił list otwarty artystów którzy wycofują prace z wystawy, oraz list Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka, pominął jednak już tradycyjnie nasz głos w tej sprawie. Dlaczego???

5 comments:

 1. jesteście ofiarą własnej polityki – poruszacie się w szarej strefie prawnej i z tego powodu nikt was na serio nie bierze!!!
  Publiczne zniesławienie i obrażanie każdego człowieka jest w Polsce karalne – o czym często zapominacie.
  Dziwię się, że poszkodowane osoby nie wytoczyły wam jeszcze procesów...

  ReplyDelete
 2. ofiarą jest ten kto się czuje ofiarą.

  ReplyDelete
 3. Wiem już o co chodziło Panu kuratorowi - słuchajac jak mówi że każdy kto popiera rzad Tuska. On mysli dwubiegunowo i zapomniał iż komuna 20 lat temu sie skonczyla i Polska juz nie jest podzielona na My i Oni i PO to nie PZPR a PiS to nie Solidarność, mysle ze sprawe nalezy rozpratrywac jako krzyk zagubionej osoby a sztuka? Coz byla podręka.

  ReplyDelete
 4. Ten obraz jest potwornie źle namalowany - proponuje jakiemuś studentowi sztuk plastycznych zlecić na przyszlość tego rodzaju zadanie.
  No ja, oni juz też nie potrafią malować - o ty prześliczna sztuko! ...idziesz na manowce.

  ReplyDelete