January 27, 2012

Czeskie media zainteresowane HIPOKRYZJĄ polskiego świata sztuki, w związku z cenzurą wystawy The Krasnals w Szczecinie.

Cesky Rozhlas 3:

Dlaczego polskie elity sztuki, które przez tyle lat walczyły z cenzurą teraz milczą?
Być może chodziło nie o wolność i demokrację sztuki, lecz o nowe zasady i przeniesienie władzy w inne ręce!

Kamil Kuskowski, artysta oraz wykładowca Szczecińskiej Akademii Sztuki, który ocenzurował wystawę The Krasnals, na równorzędnych zasadach z ocenzurowanymi artystami bierze udział w bydgoskiej wystawie „Nowe tendencje w malarstwie polskim”, reprodukcje jego prac znajdują się tuż po The Krasnals w katalogu wydanym do wystawy. Dlaczego tu nie zgłosił sprzeciwu? Dlaczego tu nie przeszkadzało mu nasze towarzystwo? Bo zależało mu na udziale w reprezentacyjnej wystawie i budowaniu własnej biografii?
W Szczecinie natomiast zadziałał jako klasyczny sekretarz partyjny - zakazał całkowicie wystawy tam, gdzie miał władzę lokalną.

Po tym incydencie nastała cisza, nikt się nie odezwał. Nikt nie zareagował, elity sztuki zamilkły, nabrały wody w usta. Twór pod nazwą CENZURA powrócił w Polsce bezboleśnie do łask! 


Ale proszę, odezwały się czeskie media… ( Cesky Rozhlas 3: "Polští "skřítci" a cenzura v umění" )
zdziwione dlaczego kontrowersja stanowi w Polsce blokadę przed pokazywaniem sztuki antykomunistycznej, powracającej do doświadczeń marca 1968 i do Praskiej Wiosny (bo przecież wystawa The Krasnals właśnie odnosiła się do tamtych wydarzeń). Dlaczego pojawiła się cenzura, wobec której nikt nie zgłasza sprzeciwu, w imię wspólnego dobra, w imię nowo ustalonej poprawności?

Kto by się spodziewał, że nasze postulaty które zaczęliśmy głosić 4 lata temu okażą się prorocze? Że to, przed czym ostrzegaliśmy zacznie realizować się tak szybko? Szczecin minął, a dziś tłumy wychodzą na ulicę protestować przeciw cenzurze w związku z podpisaniem dokumentu ACTA…

Cesky Rozhlas 3: "Polští "skřítci" a cenzura v umění"

Katalog do wystawy "Nowe tendencje w malarstwie polskim 2" w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy. The Krasnals w jednym katalogu z Kamilem Kuskowskim jako równorzędni artyści; w tym samym czasie Kuskowski z pozycji wykłaowcy na Akademii Sztuki w Szczecinie cenzuruje wystawę Krasnali..

6 comments:

 1. no co...? się Kamil lansuje to gdzie tam krzyczeć jeszcze będzie... bo by w mordę dostał :D

  ReplyDelete
 2. „Czeskie media zdziwione dlaczego...?”

  Dla tego, że oni mieli Havla, a my „Bolka” Wałęsę (z Michnikiem na dokładkę)!

  ReplyDelete
 3. Niech ZYJE Kuskowski! Niech żyje Nam! Hura! Hura! Hura!

  ReplyDelete
 4. No to proste przecież, Kuskowski reprezentuje nowy ruch cenzorski w ramach nowych tendencji. Nowa Cenzura - nowe tendencje w malarstwie polskim. Będą się o tym uczyli w liceach plastycznych, Akademiach i IHS-ach za parę lat.

  ReplyDelete
 5. Cóż, Partacze Kultury...
  http://www.wolnosc-albo-smierc.com/2011/05/o-partaczach-kultury-raz-jeszcze.html

  ReplyDelete
  Replies
  1. No cóż, nie dziwi mnie zainteresowanie Czechów tą sprawą, bo to sytuacja rodem z czeskiego filmu...

   Delete