February 4, 2013

"Jaka Sztuka Dziś, taka Polska Jutro"

Sztuka z władzą dwa bratanki.

Dzieła z niezwykłej kolekcji MSN w Pałacu Prezydenckim

Dawno nie było sytuacji, by władza i wspierani przez nią artyści rządzili ramię w ramię.
Gdy establishmentowi artyści robią dla władzy, jest to już klęska. I hasło spreparowane przez Bodzianowskiego "Jaka Sztuka Dziś, taka Polska Jutro" staje się niezwykle trafne w tym kontekście. Sytuacja ta zapowiada nieciekawą przyszłość zarówno dla Polski jak i sztuki.
Bo nic tak nie obniża lotów sztuki, nic bardziej jej nie zniewala niż zjednoczenie z władzą, kiedy artysta establishmentowy staje się politykiem. Bo rolą sztuki jest iść krok do przodu, stanowić awangardę, jej zadanie to torowanie drogi rozwoju, niezależne kreślenie przyszłości, w przeciwieństwie do utrwalania bieżącej władzy.
Obecnie doszło do najbardziej wulgarnej, ostentacyjnej cynicznej kumulacji, gdzie jedyną wspieraną formą sztuki jest PROSTYTUCJA! Gdzie jedyną praktykowaną i promowaną formą sztuki jest SRANIE NA RZĄDANIE KURATORÓW zatrudnionych przez władzę!
Pesymistyczna to dość wizja, jeśli miałaby prawo bytu przepowiednia Bodzianowskiego. Bo oznacza ona nic innego jak to, iż zasrana sztuka dziś, gówniana Polska jutro.

Tendencje te i cele jasno wyrazili w swych wypowiedziach prezydent Komorowski i dyrektor MSN Joanna Mytkowska. Prezydent oświadczył wprost, iż zależy mu na promowaniu gówna, bo Polski nie stać na wartościową sztukę. Joanna Mytkowska przyjęła to oświadczenie z wielkim zadowoleniem potwierdzając iż sztuka i władza znakomicie dziś z sobą współpracują.

Bronisław Komorowski:
„Polski tak doświadczonej w ostatnich latach nie stać na kolekcję impresjonistów czy mistrzów renesansu. To co jest możliwe, to zbudowanie ambitnej galerii sztuki współczesnej, bo to w przyszłości może być polska duma.”

Gratulujemy więc Muzeum Sztuki Nowoczesnej, podopiecznym tej instytucji oraz wszystkim zaangażowanym w organizację wystawy Pałacu Prezydenckim oraz łączymy się w bólu oczekiwań na lepszą przyszłość.


Polecamy odsłuchanie uważne utworów, które idealnie pasują do tematu:
"Tomorrow" Annie:
http://www.youtube.com/watch?v=5PzL8aL6jtI
"Bij Dzifke" Jama Zła:
http://www.youtube.com/watch?v=04jwiwkQoY8

Poniżej przedstawiamy wariacje na temat, nie byliśmy w stanie ocenić która praca najlepiej oddaje istotę więc wrzucamy wszystko."The Sasnals w Pałacu Prezydenckim - Za, czy przeciw ekologii?"


1 comment:

  1. a kiedyś to nazywali socrealizm...
    -a teraz Wesoły Bronek chce zrozumieć Polskę ...ambitny Gość... ;)

    ReplyDelete