May 20, 2013

"Money for Art" - MOCAK

Akcja artystyczno - społeczna „Koszyczek – Money for Art”
Podczas wernisażu „Ekonomia w sztuce” w krakowskim MOCAKu 16 maja 2013
Główne nazwiska wystawy, gwiazdy światowej sceny artystycznej: Banksy, Joseph Beuys, Whielki Krasnal:
http://www.rp.pl/artykul/1010037.html?print=tak&p=0


W Krakowie w dzień wernisażu, The Krasnals proponują dwa następujące po sobie wydarzenia: manifestację kilkudziesięciu "polskich Krasnali" na Rynku Głównym w Krakowie, przed Kościołem Mariackim i Sukiennicami, oraz akcję „KOSZYCZEK – Money for Art” w MOCAKu.
Punktem wyjścia happeningu The Krasnals była wystawa „Ekonomia w sztuce” w krakowskim Muzeum. Figura Krasnala z koszyczkiem jałmużnym nawiązywała do sytuacji ekonomicznej artysty, która została spopularyzowana, a raczej wymuszona, w Polsce w ostatnich kilkunastu latach. Artyści wybrali frazes „Money for Art”, by nawiązać komunikację wizualną z krakowskim widzem happeningu, często przypadkowym. W ten sposób artyści stworzyli rodzaj krzyżujących się dialogów miedzy artystą a architekturą, ulicą i instytucją muzealną (MOCAK miał być muzeum "transparentnym"); obcym przybyszem i stereotypem z nim kojarzonym w miejscu, do którego przybywa. Czy obraz polskiej sztuki, który jest rozpowszechniany, odpowiada rzeczywistości? Polska scena eksportowana za granicę ogranicza się do kilku nazwisk, które mocno ograniczają jej obraz wśród publiczności. „Money for Art” nie był więc uproszczoną i naiwną krytyką rzeczywistości społecznej. Projekt wpisywał się w podwójną debatę, różnie interpretowaną w Polsce.
Protest "polskich artystów", których kolorowe pomarańczowe stroje kontrastowały z barwami budynku MOCAKu, był dosłowną interpretacją słów prezydenta Georgesa Pompidou: "Sztuka ma dyskutować, ma się sprzeciwiać, ma protestować" (L'art doit discuter, doit contester, doit protester). Rzeczywiście, happening przybrał formę protestu, podczas którego uczestnicy mogli skandować wszystko, na co tylko mieli ochotę. Według artystów pochodzących z dawnego bloku komunistycznego sztuka nie może stać się instrumentem jednego przekazu politycznego, ani synonimem wielkiego biznesu dla wybranych jednostek. Art is expensive, love is priceless! - krzyczał mały tłum przed muzeum, a chwilę później skandował: Money for Art! Pieniądze dla sztuki i artystów – dla wszystkich, również tych maluczkich. Broń jaka pozostała anonimowym artystom to koszyk na jałmużnę. Ta swobodna postawa sprzeciwu była żywą i bezkompleksową odpowiedzią na definicję sztuki zaproponowaną przez Georgesa Pompidou.

Dzięki pomarańczowym kombinezonom, atrybutom jak flagi i transparenty, dystrybucji ulotek i przypinek, happening miał pozory manifestacji politycznej. Artyści chcieli stworzyć masę jednolitą i kolorową zarazem. Czy aby specyfika polskiej sztuki nie jest dziełem kuratorów? Zdaje się, że "polski krasnal" próbował naprawić to nieporozumienie od strony ekonomicznej.

fot. Rafał Sosin

fot. Rafał Sosin

fot. Rafał Sosin

fot. Rafał Sosin


9 comments:

 1. http://3.bp.blogspot.com/-fkoSQjKOU8I/UZVxVMeZJsI/AAAAAAAAH-U/G6nA6cU0Hu8/s1600/kapital+stamp.jpg

  ReplyDelete
 2. Gdy czytam te antysemickie wpisy to chce mi się wymiotować ! Polaki a co wy daliście światu ? Pretensje do wszystkich w koło i kłótnie . My Żydzi jesteśmy narodem wybranym ! Wszystkie zawody inteligenckie takie jak prawnicy , lekarze , naukowcy , polityka , banki , finanse ... wszędzie są nasi na najwyższych stanowiskach . Sprawdźcie kto dostał najwięcej nagród Nobla . My Żydzi ! Pomyślałeś Polaku dlaczego ? Ruszysz wreszcie swoją głową ? Użyjesz jej do myślenia a nie tylko do noszenia kasku budowlanego ? Dlatego że jesteśmy zdolni ! Wbijcie sobie to do głów że my Żydzi jesteśmy wybitnie uzdolnieni ! Wiem co teraz pomyślicie . Ale Nie ! Nie było tak że nam matka Boska ( też Żydówka ) dała rozum a Was skrzywdziła i dostaliście po łopacie . Nie , tak nie było ! Uczymy się na najlepszych uniwersytetach i posiadamy to czego inni nie , czyli Boże namaszczenie . Możesz pluć swoim jadem polski glazurniku , łopaciarzu ale rzeczywistości tym nie zmienisz . Co macie w głowach widać po waszym kraju . Drogi nawet nie potraficie zbudować ! Okręt wojenny " budowaliśta budowaliśta " 15 lat i co ? Teraz na sprzedaż wystawicie w cenie złomu . Śmiech . To nie jest przypadek i zrządzenie losu że do czego się dotkniecie, to się nie da ,to się nie opłaca , to się zepsuło , a to to a to tamto . Popatrzcie na Izrael państwo wielkości Mazowsza o 10 krotnie mniejszej ludności ma jedną z najlepiej wyszkolonych i najnowocześniejszą armię na Świecie . A wy co macie ? pakty traktaty podpisy i obiecanki ... i ciągle gdzieś na czyjeś łasce , wczoraj u ruskich dziś USA . Myśleliście że się będę przed wami korzył gdy wy plujecie na nas od wieków ? Popisz sobie teraz Polaku , daj upust swojemu jadowi, żebyś był grzeczny gdy jutro przyjdziesz po kredyt do mojego ziomka :) A.. i jeszcze jedno, gdy zaczniesz pluć Polaku katoliku nie zapomnij że do Żyda się modlisz . Szalom alejchem

  ReplyDelete
 3. Tylko Żydzi są ludźmi. Gojowie są zwierzętami (Baba Mezia 114a- 114b.)
  • Nawet najlepszy z gojów (niewiernych, bydląt, zwierząt) powinien zostać zabity (Abhodah zarah (26b, Tosefot))
  • Gdyby goj uderzył Żyda, to goj musi być zabity. Uderzenie Żyda to jak uderzenie Boga (Talmud-Sanhedrin 58b)
  • Żydzi mogą użyć kłamstw, żeby oszukać Goja (Talmud-Baba Kamma 113a)
  • Żyd może okraść Goja (Sanhedrin 57a)
  • Jezus jest w piekle i gotuje sie w gorących odchodach (Talmud-Gittin 57a)
  • Matka Jezusa była prostytutką (Talmud-Sanhedrin 106a)
  • Żyd nie powinien płacić gojowi za prace (Talmud-Sanhedrin 57a)
  • Kiedy Żyd zabije goja nie podlega karze śmierci. To co Żyd ukradnie gojowi może zatrzymać dla siebie (Talmud-Sanhedrin 57a)
  • Żyd jest zobowiązany do odmawiania codziennie następującej modlitwy: Dziękuje ci Boże, ze nie stworzyłeś mnie gojem, kobieta lub niewolnikiem (Talmud-Menahoth 43b-44a)
  • Ci co czytają Nowy Testament nie będą mieć udziału w świecie jaki nadejdzie (Talmud-Sanhedrin 90a)
  • Żydzi musza zniszczyć wszystkie książki chrześcijan (Talmud-Shabbath 116a)
  • Poganie są poza jakąkolwiek prawną ochroną, a Bóg wystawia ich pieniądze, aby zostały zabrane przez Izraelitów (Baba Kamma 37b)

  ReplyDelete
 4. Bardzo ciekawe punkty widzenia, ale chyba pomyliłeś bloga :)

  ReplyDelete
 5. polacy to głupki nic nie potrafią dlatego żebrzą , taki Meller IQ 135 , głaszcze tylko ręką po pipkach a siano leci

  ReplyDelete
 6. malujecie Żydów czyli nas więc nie pomyliłem bloga daleko wam do naszych potencjałów

  ReplyDelete
  Replies
  1. malujecie Żydów czyli nas więc nie pomyliłem bloga daleko wam do naszych potencjałów .

   Delete
  2. normalnie rasa panów

   Delete
 7. cała przyjemność po naszej stronie.

  ReplyDelete