January 4, 2014

Witkacy. System gardzi kontestatorami, w przeciwieństwie do historii sztuki. Ironia losu, czy zwykła żelazna zasada?

Polecamy, cytaty The Krasnals na ten temat na portalu O.pl, pod hasłem "Artysta się rodzi, a nie jest tworzony przez system":
http://magazyn.o.pl/2014/the-krasnals-artysta-sie-rodzi-a-nie-jest-tworzony-przez-system/


The Krasnals. Whielki Krasnal "Witkacy: 'Girls like horses, ponies, but from all of them they prefer donkeys / Dziewczynki lubią koniki, kucyki, ale najbardziej uwielbiają osły.". 2013. Oil on canvas. 40 x 35 cm.

W MSN w Warszawie 14 lutego rozpocznie się wystawa "Co widać. W sercu kraju". W założeniu to prezentacja aktualnej sztuki polskiej i swoistego rodzaju przewodnik wokół najważniejszych prac, postaw oraz tematów podejmowanych przez artystów wizualnych w ostatnich latach.
Czy rzeczywiście? Czy to raczej kolejna subiektywna, nieuczciwa i interesowna wizja środowiska skupionego wokół MSN i czerpiącego z tego korzyści ?
Czymże jest przewodnik okrojony z najważniejszych zjawisk sztuki kontestacyjnej, krytycznej i niezależnej??? Przewodnik ukazujący jedynie sztukę pokorną i poprawną? W większości przypadków nudną?
Grupa artystyczna The Krasnals, działająca od 2008 roku, jest jednym z najważniejszych, ponadto niezależnych i autentycznych zjawisk w dziedzinie sztuki polskiej początku XXI wieku, które znacząco wpłynęło na obraz jak i na odbiór sztuki polskiej ostatnich 5 lat.
Czy szanująca siebie instytucja MSN, z założenia jedna z najpoważniejszych jednostek kultury w kraju nie powinna zaprosić do udziału również kontestatorów, w tym formacji artystycznej The Krasnals? Chodzi tu o podstawowe prawa etyki i szacunek wobec odbiorcy! Czy w dalszym ciągu odbiorca jest jedynie złem koniecznym, warunkiem do uzyskania odpowiedniego dofinansowania, łatwym i naiwnym obiektem manipulacji?

Na koniec refleksja i drobna przestroga, wzięta z całkiem niedalekiej historii. Jednym z wielu niedocenianych artystów za życia był Stanisław Ignacy Witkiewicz. Poza wąską grupą entuzjastów, do lat 70. jego prace nie budziły szerszego zainteresowania. Chociaż artysta był związany głównie z Krakowem, Zakopanem i Warszawą, największy zbiór jego obrazów (ok. 200 dzieł) trafił do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, z powodu braku zainteresowania większych muzeów zbiorami zmarłego przyjaciela Witkacego, Teodora Białynickiego-Biruli.33 comments:

 1. @The Krasnals: Czy to raczej kolejna subiektywna, nieuczciwa i interesowna wizja środowiska skupionego wokół MSN i czerpiącego z tego korzyści ?

  To jest Polska pod rządami PO, więc jest tak jak zwykle! Czyli miernoty u koryta wybierają miedzy sobą swoich przedstawicieli na wystawę. Usłużna miernota od Wyborczej (np. Jarecka) lub Polityki (np. Szabłowski) napisze pochlebną recenzję. A zaprzyjaźnione z systemem korporacji przywilejów gęsi (pokroju np. Kowalczyk) zrobią szum informacyjny na swoich blogach, że niby wielkie zainteresowanie, może niby nie do końca, ale niepokojące i warto zobaczyć, przepracować mentalnie. Marionetka Zdrojewski w wiadomościach TVN pochwali dobrą robotę, rozda się Paszporty Polityki, a za jakiś czas Komorowski przyzna Krzyże za zasługi na rzecz rozwoju kultury. Oczywiście pod warunkiem, że artysta się wykaże i napomknie gdzieś w wywiadzie coś odpowiedniego, np. coś śmiesznego o Kaczyńskim lub Macierewiczu, prawicowej brunatnej sile, czarnej mafii pedofilskiej, polskiej winie za Holokaust, nudzie pytania w koło, co z tym Smoleńskiem?… Itd.

  To jest układ szczelnie domknięty i jeżeli kogoś łaskawie dopuszczą – jak Was do Gali Paszportów Polityki – to tylko po to, by czynić pozory, że wszystko jest normalnie, jak w demokratycznym kraju przystało.

  Na dzień dzisiejszy, przezwyciężyć to można tylko w jeden sposób - odcinając im dopływ Naszych pieniędzy. A to można uczynić tylko wypierdalając z Sejmu PO i inne partie reprezentujące postkomunistyczne układziki, sitwy, których jedynym pomysłem na Polskę jest skubanie Polaków i odsprzedawanie ich wolności zagranicznym bankom i korporacjom.
  Tym właśnie bankom, które nagradzają swoich nagrodami i stypendiami np. dla Althamera, Żmijewskiego, Rottenberg… Pozostaje jedno – nie dać dupy podczas wyborów w 2015! Czego – już w tym roku – życzę wszystkim Polakom, szczególnie tym mało zamożnym i ceniącym sobie dobrą sztukę!

  ReplyDelete
 2. dzięki :)
  p.s. tam powinno być: A zaprzyjaźnione z systemem kolportowania przywilejów…

  ReplyDelete
 3. ......na kolanach do Częstochowy ......może bozia wysłucha i wreszcie was gdzieś zaproszą ?........


  .....o jakiej niezależności napisaliście ? .....o pogawędkach w Talmud Vision Network ?

  ....niczym się nie różnicie od reszty tego bractwa wzajemnej adoracji , kiedy
  25 października zasugerowałem - ZPN związek plastyków niezależnych to żadna KURWA nie odezwała się ....więc o czym wy tu pierdolicie ...?

  ......jesteście wszyscy bez wyjątku zwykłą bandą ratlerków , Chihuahua , pinczerków na smyczy ,którzy wolą lizać dupę na kolanach takim, czy innym mediom , "mecenasom" , niż stworzyć coś własnego , niezależnego od jakiegokolwiek systemu.... takiego czy innego ....


  .....szczekać dalej i głośno ........może to skomlenie coś pomoże ...

  za grosz niezależności i godności ...jebane "niezależne" kurwy  ( w przypadku wykasowania wpisu - scan/kopia wyląduje na moim blogu ! )


  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 4. Artur, fajny z ciebie chłopak, ale niestety wybitnie powierzchowny, co powoduje iż wydaje ci się że wszystko rozumiesz, a w gruncie rzeczy nic nie kapujesz. Poczytaj sobie choć trochę Heraklita, bo niestety ci co wygrywają, wygrywają między innymi dlatego, że posiadają ogrom wiedzy, informacji, do tego potrafią jeszcze to przeanalizować i umiejętnie wykorzystać. Choćby nawet w kwestiach strategicznego prowadzenia wojny. Gdyż właśnie Heraklit z Efezu jest autorem słynnej frazy "Wojna jest ojcem wszystkich rzeczy"... Na razie jeszcze za wcześnie dla ciebie, nie jesteś przygotowany.
  Pozdrawiamy serdecznie,
  The Krasnals

  ReplyDelete
 5. .....walcie się kurwa ze swoim Heraklitem z Efezu.....i dobrze przeczytajcie co oznacza hasło niezależność a później wyjeżdżajcie z takim hasłem ....


  o waszej "wiedzy" nie będę się wypowiadał szczególnie na temat Picassa i waszych wariacji na jego temat ....


  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 6. Polska pod rządami PO ?.......człowieku śpij dalej ......bo twoja wiedza jest gorzej niż powierzchowna

  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 7. pieprzyk - turlaj się psychopato! :)

  ReplyDelete
 8. AnonymousJanuary 6, 2014 at 2:11 PM


  ..............tego jeszcze nie wiesz, ...... więc się ratlerku nie wypowiadaj .....pewnie znowu jakieś ścierwo z Onetu ......

  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 9. Artur, jesteśmy zawiedzeni. Nadajesz się jedynie na mięso armatnie.

  ReplyDelete
 10. nie będę się zniżał do poziomu zakamuflowanych żydów .....i nie będę nikogo całował w dupę .dajcie sobie siana bo ośmieszacie się i przy okazji wasze gówna rykoszetem idą w moje profile ....

  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 11. "nie będę się zniżał do poziomu" to ci nie grozi, bo aby się zniżyć, trzeba najpierw być na jakimkolwiek chociaż poziomie.

  ReplyDelete
 12. .....jesteście bardzo naiwni w swoim myśleniu , wydaje wam się, że jak założycie kominiarki to jesteście niewidzialni ?
  .... jesteście anonimowi bo systemowi to nie przeszkadza , estetyka jaką obraliście jest strawna dlatego połowa tego towarzystwa nic nie zrobi , .......
  ale wystarczy wejść w inną tematykę i formę i ABW będzie mieć na głowie w ciągu 24 h o ile nie szybciej. .....
  antykomor jest tego najlepszym przykładem chociaż nie zajmuje się sztuką ......

  wniosek : tkwicie w wielkiej iluzji waszej "wojenki"  jeden niefortunny obraz i "pojadą" z wami równo .

  jesteście śmieszni i dziecinni aż do bólu , ....mięso armatnie? - 30.000.000 śpiących w tym kraju to mięso armatnie .


  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 13. .......namalujcie osraną gwiazdę davida - to sprawdzicie swoją "skuteczność ".....Sikorski hipokryta postawi pół armii gotowej do wojny , a drugie pół Polski wywróci do góry nogami aby znaleźć sprawców , czego niestety nie zrobi w przypadku "Urbana " i profanacji polskiej flagi - tak wygląda wasza " wojenka " kurduple ....


  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 14. ......i nie próbujcie ze mną pogrywać bo do czego jestem zdolny to już niektórzy się przekonali .....w realu .

  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 15. Tymi trzema komentarzami dałeś tylko potwierdzenie tego o czym piszemy w ostatnim komentarzu.
  Pozdrawiamy i ściskamy!

  ReplyDelete
 16. A ostatni twój komentarz nie wiemy czy wiesz, ale jest karalny, bo to jawna groźba.
  Z wyrazami szacunku

  ReplyDelete
 17. ....to jest groźba według paragrafów .....jesteście amatorami w każdym calu .....przypominacie "punkowców" którzy dzisiaj debatują z politykami i odbierają nagrody z rąk Prezydenta .......najbardziej żałosny z możliwych widoków .


  .......starczy ....jestem już "porażony" waszą "strategią "  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 18. mały błąd : to nie jest groźba według paragrafów .

  ReplyDelete
 19. No, wreszcie ktoś został porażony:)))))))))))))

  ReplyDelete
 20. http://www.youtube.com/watch?v=r0tMazJY92g

  dobranoc drogie dzieci


  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 21. Dobranoc tato. Cieszymy się że znaleźliśmy wspólny temat. A jednak wbrew pozorom niewiele potrzeba by zrozumieć własne dzieci. Odrobinę czułości i trochę wspólnie spędzonego czasu.

  ReplyDelete
 22. " Z rewolucyonistami rządy załatwić się mogą łatwo: część ich przekupić, część oszukać, innych znowu nastraszyć, a opinię publiczną oburzyć przeciwko nim, przedstawiając w fałszywym świetle ich dążenia."
  Lew Tołstoj

  ReplyDelete
 23. .......wiecie co lubię u Vikingów ? .......nie pierdolą o litości i miłosierdziu , nie chodzą w 'maskach' , nie ukrywają się ze swoim barbarzyństwem (choć patrząc na inne " rasy " to trudno stwierdzić kto jest większym barbarzyńcą gdyż białe rękawiczki jeszcze niczego nie zmieniają ), nie można ich przekupić i prawdopodobnie nie można ich przestraszyć ...... ......w dupie mam wszelkie systemiki i układziki w tym kraju , .........nie zamęczajcie mnie taką paplaninią, która was przerasta bo jedyne co osiągnie to własne pole na terenie sztuki pt: the Krasnals .....i to wszystko .....nic się nie zmieni.......naiwniacy ....szczególnie z tymi cytatami wyrwanymi z kontekstu.


  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 24. .....dlaczego nie ma nic na temat obierania ziemniaków? .....krytykujecie tradycyjne malarstwo ...a ziemniaki ? ....zupełnie nie rozumiem.........

  ReplyDelete
 25. ....myślę że sami już trochę się pogubiliście w tym cyrku .....(wątek wyżej).......te cytaciki świadczą o kompleksach i braku własnego myślenia , .....natomiast "ekipie z MSN" brakuje jaj, żeby was ustawić "do pionu".......nigdy nie przejmowałem się tym co się będzie przetaczać obok moich prac i nie sądzę abym kiedykolwiek się tym przejął i dlatego zawsze będę "wygrany"...........


  ......poza tym marnowanie farby na hipokrytów i im pochodnych to strata czasu ......i profanacja tego rzemiosła ..........  .....podobnie jak kurwienie się z ............polityką .

  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 26. ....jak tam dzieciaczki ?.....blokada cytacików....?.......;-D.......moim zdaniem zbieracie w tej chwili żniwo własnej głupoty i naiwności......kiedy pisałam w 2013 roku że tym świstkiem "200sygnatariuszy " należało się podetrzeć się i odesłać....... to wy naiwnie uwierzyliście w to .......ruchają was w dupę jak chcą, kiedy chcą .... a wy jeszcze nadstawiacie dalej tyłki .........osobiście was nie żałuję .....dobrze wam tak .............po chuj się pchać w to szambo ???......widocznie poddaństwo i rola cwela wam odpowiada ...............  ......adios muchachos


  Artur Pieprzyk


  ReplyDelete
 27. "nigdy nie przejmowałem się tym co się będzie przetaczać obok moich prac i nie sądzę abym kiedykolwiek się tym przejął i dlatego zawsze będę "wygrany"
  Gdyby tak było, to byś się nie produkował u nas jak najęty. Ale mi Wiking z ciebie! Przynajmniej z tobą jest wesoło :)

  ReplyDelete
 28. .....spójrzcie w lustro i zobaczcie swoją produkcję !
  .......na ja waszych "bohaterów" nie poświęciłem nawet jednej kartki i ołówka więc ten argument możecie sobie wsadzić .....i z całym pietyzmem podtrzymuję swoją wypowiedź .................

  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 29. ...wiem że chujowo się przyznać - ale jesteście samobójcami .

  ReplyDelete
 30. dobrze panie Wikingu. Jak pan powiesz, tak będzie.

  ReplyDelete
 31. W sercu kraju
  Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 14.05.2013 – 06.01.2014

  ReplyDelete
 32. Syndrom wikinga - na zewnątrz niby twardy, a w środku mały rozpłakany miś.

  ReplyDelete