May 7, 2016

JEWS / The Krasnals / Galeria Fibak

Wydarzenie na facebooku:
https://www.facebook.com/events/1546993955606416/
THE KRASNALS

Jews/Żydzi

13 maja – 4 czerwca 2016

Wernisaż 13 maja 2016, godz. 18.00

 JEWS


Wystawa Jews/Żydzi grupy The Krasnals to seria kilkudziesięciu portretów znanych postaci historycznych i fikcyjnych pochodzenia żydowskiego. Każda scena zaczerpnięta została z filmów kina europejskiego i amerykańskiego – są to zatem portrety aktorów wcielających się w role Żydów. Cykl ten jest swego rodzaju odpowiedzią na pracę Piotra Uklańskiego Naziści, który w 2000 roku pokazał 164 fotografie aktorów grających właśnie nazistów. 

Bohaterami obrazów The Krasnal będą postaci z takich filmów jak m.in. Pianista, Ida, Wilk z Wall Street, Bękarty wojny czy The Social Network. Zobaczymy całe spektrum charakterów,postaw i ról, jakie osoby żydowskiego pochodzenia odgrywały i odgrywają w historii i
społeczeństwie. Od ofiary zbrodni, przez wybitnych artystów po ludzi sukcesu.Zapośredniczone ujęcie prowokuje pewne zamieszanie. Okazuje się, jak łatwo scalamy aktora z postacią, którą gra. Nawet jeśli znamy oblicze pierwowzoru i tak iluzja zbudowana przez kreacje aktorską, ekran kinowy i całą otoczkę marketingowa towarzyszącą filmowi wygrywa w naszych głowach z prawdą. Nieustanna gra pozorów, lawirowanie między fikcją a rzeczywistością jest przecież tym, co stanowi o silę pop-kultury i przyciąga jej zarówno świadomych, jak i nieświadomych odbiorców. Celem pokazu The Krasnals jest wywołanie właśnie tego zamieszania i lekkiej konsternacji u widza, który będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, kto w rzeczywistości jest kim.

THE KRASNALS - polska grupa artystyczna powstała w kwietniu 2008 r. Jej członkowie pozostają anonimowi. Ich działania, oparte na prowokacji, są reakcją na aktualną sytuację
społeczno-polityczno oraz stanowią krytyczny komentarz do realiów panujących w świecie sztuki. Często parafrazują prace sławnych artystów np. Wilhelma Sasnala, Piotra Uklańskiego czy Mirosława Bałki.


JEWS / The Krasnals statement

„Żydzi”, projekt The Kranals jest zbiorem kilkudziesięciu obrazów równych rozmiarów, przedstawiających znanych Żydów. Wszystkie sceny na obrazach pochodzą z filmów kina europejskiego i amerykańskiego z ostatnich 80-ciu lat. A zatem – projekt powstający jako naturalna konsekwencja słynnych Nazistów Uklańskiego – ukazuje oblicza słynnych postaci znane dość powszechnie – ale za sprawą wielkiego ekranu. Nie roztrząsamy czy to dobrze czy źle, tworzy to specyficzną jakość, dyskusyjną jeśli chodzi o połączenie prawdy historycznej, autentyczności z niesionym przekazem wiedzy, emocji, różnego rodzaju wartości których nie jesteśmy w stanie tu dokładnie sprecyzować.
Opatrzenie się z filmowymi obliczami niesie pewną nutę perwersyjnego więc zamieszania, przywiązania godzącego się z przesunięciem autentyczności, realistycznej prawdy na dalszy plan, kosztem fascynującej, podanej nam przed oczy opowieści. Kto jest autentycznym Markiem Zukenbergiem – on sam, czy grający go Jesse Eisenberg? Amedeo Modigliani czy Andy Garcia? Kto jest wilkiem z Wall Street – Jordan Belfort czy Leonardo di Caprio?
Zastosowaliśmy w tym projekcie metodę przesady, zależało nam na dużej ilości obrazów. Na dużej ilości portretów, charakterów. Aby z tego wyłoniła się nowa jakość.  Zwołaliśmy naszych kumpli malarzy do akcji. Przez okres kilku miesięcy przychodzili do pracowni i malowali, według własnych wizji.
Nie mamy pochodzenia żydowskiego, niewielu też mamy znajomych Żydów. Ale temat ten jest non stop obecny w społecznym przekazie, w intrygach medialnych, więc nie sposób nawet się nim nie zainteresować.  Non stop pojawiają się różnego rodzaju fobie, paniki, burzliwe spory związane z tym tematem, włącznie z agresywnymi teoriami spiskowymi, również kontrowersyjne funkcjonowanie w obszarze sztuki i tzw. komercjalizacja tematu Holocaustu. Gdzieś spomiędzy tego wyłania się coś jeszcze, co nas pociąga, fascynuje, czujemy nieodpartą potrzebę zagłębienia się. Roboczo moglibyśmy to określić krwistą tkanką przesiąkniętą dzikim artyzmem. Czymś żywym, naszpikowanym hormonami. Właściwie zarówno my, jak i nasi znajomi artyści, znamy Żydów jedynie z tego co wyczytaliśmy, ze słyszenia, no i głównie z filmów. Wizualnie jedynie z filmów. Sporadycznie z wiadomości w telewizji, w internecie.
Zaczęliśmy po prostu od przemalowywania wybranych kadrów. W wydaniu odwzorowującym, realistycznym. W kolorze, czasem w czerni i bieli. Wszystko na kwadratach 50/50cm. Świetne kadry, kopalnia inspiracji, gotowych obrazów. Ciekawe rzeczy zaczęły wychodzić, gdy ktoś miał z czymś problem. Zaczęło się dłubanie farbami. Niemal wchodzenie pod czaszkę. Pojawiały się rzeczy nieplanowane. Ujawniała się niedostrzegana w pierwotnym kadrze ekspresja, czasem poprzez abstrakcyjny zabieg. Jednego dnia np. zaczęliśmy wycinać swoje fragmenty z kadrów, tak aby podejść je z innej strony, zbliżyć się na odległość wręcz intymną. Tam gdzie obraz szczegółowy zaczyna się zamazywać, pozostają najsilniejsze akcenty.
Żydzi są ponoć jak inni, tylko „bardziej”. Nas, jako artystów, w tym momencie, nie interesuje całokształt tego zjawiska, narodu, nie specjalnie chcielibyśmy posiąść całą ogromną wiedzę na temat jego historii, kultury, polityki. Co chcielibyśmy wyrazić w tej chwili jako artyści, to nasz zachwyt nad słówkiem ‘bardziej’.

 

1 comment:

  1. Trzeba mieć dużo checi i cierpliwości, aby utworzyć taki wspaniały blog z tak interesującymi postami.

    ReplyDelete