September 27, 2009

Kongres Kultury Polskiej - Liga Sprawiedliwych Bez GranicJustice League Unlimited (or JLU)
The Krasnals. Krasnal Hałabała „LIGA SPRAWIEDLIWYCH BEZ GRANIC/ z cyklu Whielcy Polacy, Kongres Kultury Polskiej: Anda Rottenberg, Andrzej Przywara, Joanna Mytkowska, Wilhelm Sasnal, Sławomir Sierakowski, Artur Żmijewski, The Krasnals”. 2009. Akryl na płótnie. Średnica 98 cm


Superman (Anda Rottenberg) – Najpotężniejszy członek Ligi Sprawiedliwych. Jest bardzo silny i szybki. Potrafi również strzelać laserem z oczu i zamrażać. Anda Rottenberg jest na pierwszym miejscu najważniejszych bohaterów komiksowych w zestawieniu magazynu Empire. Początkowo mówi się, że jest szybsza od lecącej złotej kuli, ma siłę lokomotywy i może przeskoczyć najwyższy budynek. Potem pojawia się jej rentgenowski wzrok, 'laserowy' wzrok, i zdolność do latania. W dalszych latach pojawi się odporność na bezpośredni wybuch bomby atomowej (chociaż początkowo była zdolna wytrzymać tylko wybuch pocisku artyleryjskiego). Mimo spadku popularności tej formy działalności – przygody Supermana wciąż przynoszą najwięcej dochodów w świecie komiksów.

Batman (Wilhelm Sasnal) – Batman nie ma żadnych mocy, swoje zdolności zawdzięcza treningowi fizycznemu i unikalnym gadżetom. W świecie FGF (uniwersum komiksowego, gdzie został stworzony, co było strzałem w dziesiątkę i powodem do zdobycia fortuny) uchodzi za najwybitniejszego i najinteligentniejszego superbohatera. Pilnuje porządku w mieście Gotham City.

Flash (Sławomir Sierakowski) – Wbity w czerwony obcisły kostium. Za pomocą swojej niezwykłej szybkości zaczął ratować bezbronnych ludzi. Podczas serii eksperymentów przypadkowo nawdychał się radioaktywnej substancji, dzięki której nabył umiejętność przemieszczania się z prędkością bliską światłu. Z biegiem wydarzeń Flash przyłącza się do Ligi Sprawiedliwych. Flash wystąpił do tej pory w trzech serialach animowanych: Liga Sprawiedliwych, Liga Sprawiedliwych Bez Granic i The Batman.

Zielona Latarnia (Artur Żmijewski) – dzięki magicznemu pierścieniowi potrafi latać, strzelać pociskami i tworzyć pola siłowe. Gdy pilot Artur Żmijewski przyjmuje magiczny pierścień od umierającej istoty obcej, zostaje zamieniony w Zieloną latarnię - członka elitarnej grupy sił specjalnych patrolującej wszechświat i zapewniającej bezpieczeństwo i pokój.

Wonder Woman (Joanna Mytkowska - Księżniczka Diana z Temiskery / Amazonka) – Diana jest bardzo silna, potrafi latać, a jej kostium jest ognioodporny. Jej lasso każe owiniętemu podpisywać się pod prawdą. „Mam możliwości: bezkonkurencyjne w Polsce kontakty zagraniczne i potencjalnie złotonośną umiejętność poruszania się na międzynarodowym rynku sztuki…. Wpadam na przykład na pomysł budowy mostu na Olzie - i mogę to zrobić”. W skład jej podstawowego wyposażenia gwarantującego sukcesy finansowe wchodzą również niezniszczalne bransolety, oraz niewidzialny złoty samolot. Jest niezwykle biegła w sztuce walki wręcz, potrafi komunikować się ze zwierzętami i czerpać pełnymi rękami ze źródeł publicznych.

Marsjanin Łowca (Andrzej Przywara) – trafił na Ziemię przypadkiem, sprowadzony przez maszynę do teleportacji doktora Borowskiego, który niemal zaraz po tym zdarzeniu zmarł na atak serca. Z czasem, gdy samotna krucjata Łowcy na rzecz sprawiedliwości okazała się kroplą w morzu rzeczywistych potrzeb, porzucił fałszywe alter ego i założył pierwszą Ligę Sprawiedliwości, skupiającą najpotężniejszych herosów całego globu. Choć z biegiem czasu skład Ligi zmieniał się nieustannie, Marsjanin – poza krótkimi wyjątkami – pozostał w niej na stałe.

Sokolica (The Krasnals) – jest to nazwa kilku żeńskich superbohaterek z komiksowego Universum DC. Postać ta jest jedną z pierwszych pojawiających się w przebraniu. Jako broń preferuje ona głównie włócznie i korbacze. Również została przedstawiona za pomocą mieczy, osi, młotów, tarczy i innych broni podręcznych. Potrafi latać, a dzięki swojej maczudze jest w stanie miotać potężną energią rozpraszającą magię.

No comments:

Post a Comment