November 28, 2009

Kontrowersje wokół obrazu Whielkiego Krasnala użytego przez Uklańskiego na wystawie Pop Life w Tate Modern

.
Krasnale w Tate:
http://www.tvp.info/informacje/kultura/krasnale-w-londynskim-tate
http://www.sfora.pl/Krasnale-z-Polski-podbijaja-Londyn-a14358
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,7315003,The_Krasnals_w_Tate_Modern__Dzieki_Uklanskiemu.html


Whielki Krasnal "Polska - Biało-Czerwoni, Ole! / Piotr Uklański / z cyklu Whielcy Polacy". 2008. Olej na płótnie. 50 x 70 cm


Dostaliśmy śmieszną wiadomość od jednego z fanów wraz z załączonym zdjęciem, iż nasz obraz wisi w Tate! A do tego jest częścią instalacji Uklańskiego i stanowi fragment jego pracy. (dziękujemy za informację, gdyby nie ona moglibyśmy wcale się o tym nie dowiedzieć, autor instalacji mógł nas łaskawie przynajmniej powiadomić)

Tate Modern "Pop Life" Uklanski The Krasnals

Okazuje się, że pierwszy obraz The Krasnals, w połowie 2008 roku, zakupił Piotr Uklański.
Sprzedaliśmy go ponad rok temu i teraz wyszło na jaw, że kupił go Uklański i udekorował nim swoją ekspozycję w ramach wystawy Pop Life w Tate!


A to fragment maila:
Byłem ostatnio w Londynie na wystawie w Tate i widziałem obraz Whielkiego Krasnala w zestawie, który wisial na ścianie pod nazwiskiem Uklański. Czy zdradziliście swoje przekonania i pracujecie teraz z tym miernotą, czy on podrobił wasz obraz? Pewnie podrobił, bo wszystkiego można się po nim spodziewać.
Nie podrobił, ale kupił. Dlaczego potajemnie? Obawiał się tak bliskiego kontaktu z Krasnalami? Z drugiej strony nie mógł się oprzeć, gdyż to najprawdopodobniej najlepszy portret jego osoby. Ale burdel! Sam nie byłby w stanie zrobić sobie autoportretu!

Ciekawi nas natomiast, czy umieścił w opisie informację, ze to praca naszego, a nie jego autorstwa? Ostatnio pojawił się post na artbazaarze dotyczący podobnej sprawy (Kontrowersje wokół obrazu "Paris Bar" Martina Kippenbergera) - coraz częściej pojawiających się w sztuce współczesnej niejasności związanych z pytaniem kto jest autorem pracy. Nasza historia od kuchni wygląda tak, ze mniej więcej rok temu sprzedaliśmy wykonany przez Whielkiego Krasnala portret Uklańskiego "Polska - Biało-Czerwoni, Ole! / Piotr Uklański" niejakiej Perełce. Obraz jest sygnowany z tyłu, a nabywca otrzymał certyfikat autentyczności. W dobie fabryk sztuki podpisywanie swoim nazwiskiem prac wykonanych przez inne osoby to normalna praktyka, jednak nasz obraz nie był malowany na zlecenie, ani sprzedany wraz z umową o pozbyciu się praw autorskich. Takze co do jego autorstwa nie ma wątpliwości.


Czyli generalnie, pomijając powyższe wątpliwości, jeśli to prawda, mamy kolejną ciekawostkę w naszym życiorysie. Bierzemy udział w wystawie Pop Life w Tate Modern razem z Andy Warholem, Damienem Hirstem, Jeffem Koonsem, Takashi Murakami, Keithem Haringiem, Martinem Kippenberger, Richardem Prince, Pruit Early, Andrea Fraser, Maurizzio Catellanem, Reena Spaulings, YBA i innymi.

Do tego chcąc nie chcąc nie mogło się obejść bez naszego udziału w Polskim Roku w Londynie!

Zapraszamy do 17 stycznia - kolejny raz nasz obraz do obejrzenia na zywo!

POP LIFE
Art in a Material World
Tate Modern 1 October 2009 – 17 January 2010
http://www.tate.org.uk/modern/exhibitions/poplife/
.

No comments:

Post a Comment