September 30, 2010

I could live in Africa 2

.
Druga odsłona naszego projektu w wystawie
„I could live In Africa” ("Mógłbym zyć w Afryce")

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
24 lipca - 19 września 2010


The Krasnals. Whielki Krasnal "Hotel Rwanda 1994". 2010. Technika mieszana na płótnie. 50 x 50 cm

Mimo iż dla kuratora Wolińskiego Afryka to jedynie egzotyczny gadżet, za którym nie stoi jakakolwiek refleksja na temat zróżnicowania etnicznego, kulturowego i gospodarczego, problemów społecznych i tragicznej historii, na przekór pierwotnym załozeniom, postawiliśmy na swoim i pokazaliśmy projekt poważny, daleko odbiegający od banalnego i płytkiego wizerunku całej wystawy w wersji pop.

Zależy nam na pewnej refleksji... Nie zdajemy sobie sprawy jak blisko jesteśmy pewnych wydarzeń historycznych, choćby tych najtragiczniejszych jak ludobójstwo w Rwandzie; jak bezpośrednio bierzemy udział w misternym odbudowywaniu tego państwa. Z Afryki do Europy, również do Polski, codziennie docierają worki z kawą. Jest to tez kawa z Rwandy. Pijąc codziennie kawę, być moze jestesmy swiadkami, a nawet uczestnikami wielkiej akcji odrodzenia Rwandy, akcji która opiera się na produkcji i sprzedazy kawy. Podczas ludobójstwa zginęło 800.000 ludzi. Obecnie na plantacjach kawy ramię przy ramieniu pracują wdowy po zabitych mężach i żony męzów którzy znajdują się w więzieniu. To za ich sprawą odbywa się pojednanie.... Przy kawie.

Instalacja składa się z symbolicznego cmentarzyska worków jutowych po kawie pochodzących z Rwandy ale i innych krajów afrykańskich. Najprawdopodobniej one też mają swoje historie, w których pośrednio bierzemy udział. Jedną nogą, a może jednym palcem, mieszkamy już w Afryce.The Krasnals, Maurizio Cattelan "All". Instalacja: worki jutowe, worki z marmuruThe Krasnals "Produce of RWANDA / I could live in Africa". 2010. Worek jutowy po kawie


The Krasnals "Produce of RWANDA / I could live in Africa". 2010. Worek jutowy po kawie

A na koniec bardziej optymistyczny akcent - I could live in Africa - Madagascar. Miejsce egzotyczne, kolorowe, z dzikimi zwierzątkami z bajki, ale również bliskie Polakom ze względu na marzenia o kolonializmie i podróże Fiedlera.

The Krasnals "Produce of MADAGASCAR / I could live in Africa". 2010. Worek jutowy po kawie

"Ajaj, Madagaskar,
Kraina czarna, skwarna,
Afryka na wpół dzika jest!
Tam drzewa bambusowe,
orzechy kokosowe,
tam są dzikie stepy,
tam mi będzie lepiej.
Ajaj, ja lubię dziki kraj! "

No comments:

Post a Comment