December 8, 2010

Laureaci Nagród Kisiela 2010


The Krasnals. Whielki Krasnal "Laureaci Nagród Kisiela 2010 / w kategorii "Publicysta" - Doda, w kategorii "Polityk" - szef Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek, W kategorii "Przedsiębiorca" - Paweł Althamer". 2010. Olej na płótnie. Fragment dużego obrazu

Laureaci tegorocznych Nagród Kisiela, przyznanych przez tygodnik "Wprost" po raz pierwszy od czterech lat.

Do wyłonienia zwycięzcy w kategorii "Publicysta" kapituła nagrody potrzebowała aż czterech tur głosowania. Wygrała Doda, która znana jest z komentowania polskiej rzeczywistości - także politycznej. W kategorii "Polityk" zwyciężył szef Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek. W kategorii "Przedsiębiorca" nagrodę otrzymał Paweł Althamer, założyciel firmy "Wspólna sprawa".

Jednozdaniowe uzasadnienia nagród brzmią: dla Jerzego Buzka - "Europa się kłania", dla Dody - "Kisiel by tego nie zaśpiewał", dla Pawła Althamera, producenta złotych samolotów - "Polski wylot samolotem w świat".
- Nagroda Kisiela to przepustka do klubu niepokornych - mówił, odbierając wyróżnienie, Jerzy Buzek. Zapewnił, że statuetkę zabierze ze sobą do Brukseli. - Kisiel zwalczał absurdy, ja myślę, że w Unii miałby co zwalczać dzisiaj - powiedział przewodniczący PE. Nawiązując do uzasadnienia dla wręczonej mu nagrody, powiedział: - Europa się kłania. Kłania się na pewno, bo to widzę, polskiej historii, a przede wszystkim polskiej "Solidarności", codziennie to czuję. Ale równocześnie kłania się temu, co jest w Polsce dzisiaj i warto to podkreślić - temu, że Polska jest krajem sukcesu, powinniśmy więc wszyscy być dumni i wreszcie kłania się, bo czeka na polską prezydencję, jestem przekonany, że to będzie sukces Polski i sukces Europy - podkreślił Buzek.

No comments:

Post a Comment