December 6, 2010

11 grudnia Aukcje dla dzieci

Zapraszamy w tę sobotę 11 grudnia na dwie aukcje dla dzieci autystycznych i specjalnej troski - Aperio w Poznaniu i Wielkie Serce w Krakowie.

POZNAŃ
http://www.artinfo.pl/?lng=1&lngcode=pl&pid=catalogs&sp=auction&id=1338&sobj=1

11 grudnia o godz. 12:00
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
Wystawa przedaukcyjna czynna będzie od dnia 7 grudnia 2010

KRAKÓW
http://www.artinfo.pl/?pid=catalogs&sp=auction&id=1274&id2=207043&lng=1
11 grudnia o godz. 17:00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha"
ul. Konopnickiej 26, Kraków
Wystawa przedaukcyjna czynna będzie od dnia 6 grudnia 2010

Poznań:

The Krasnals. Whielki Krasnal „…”. 2010. Olej na płótnie. 73 x 50 cm


Obraz specjalnie namalowany na aukcję poświęconą dzieciom autystycznym. Biorąc w niej udział chcemy podjąć problem autyzmu nie tylko pomagając w zebraniu funduszy dla dzieci, ale również przybliżając tę sferę w sposób wizualny, uwrażliwiający odbiorców.

Autyzm to skomplikowany zespół upośledzenia rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Jest to choroba neurologiczna, wśród typowych cech są problemy z komunikacją uczuć i związkami społecznymi.

Właśnie dlatego nasz obraz nosi taki właśnie tytuł „…”. I dalej pozostaje tylko cisza.


Kraków:


The Krasnals „Blaszany bębenek / Oskar Matzerath”. 2010. Olej na płótnie. 100 x 150 cm

Jest to pierwsza w Polsce adaptacja „Blaszanego bębenka” w malarstwie, na podstawie słynnej powieści Guntera Grassa. Na tegoroczną aukcję przekazujemy opowieść o chłopcu który nie chciał dorosnąć. Oskar Matzerath dojrzewał w mieszczańskiej rodzinie niemieckiej w Wolnym Mieście Gdańsku końca lat 30 XX wieku. Znajdował się pod wpływem trzech kultur; kaszubskiej, niemieckiej i polskiej, i zdaje się miał troje rodziców. W tym potencjalnego ojca Niemca i ojca Polaka. W wieku 3 lat, na znak sprzeciwu wobec otaczającej go rzeczywistości dorosłych, chłopiec postanowił przestać rosnąć…Tytułowy blaszany bębenek, nieprzypadkowo biało-czerwony, stanowi ważny element komunikacji upośledzonego chłopca z otoczeniem. Namiętne uderzanie w instrument, bardzo dziecinne i naiwne, staje się sposobem na komentowanie otaczającej rzeczywistości.

No comments:

Post a Comment