September 9, 2011

House of Change

Tribute to Krytyka Polityczna
Praca ta specjalnie dedykowana jest Krytyce Politycznej i jej udziałowi w Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu.

The Krasnals Whielki Krasnal "House of Change / Tribute to Krytyka Polityczna." 2011.Akryl na płótnie. 144 x 116 cm

Polecamy artykuł "Europejski Kongres Chałtury" R. Ziemkiewicza:
http://www.rp.pl/artykul/9157,714199-Europejski-Kongres-Kultury---Rafal-Ziemkiewicz.html?p=2
"Ale też, nie ukrywanym, w obecnej sytuacji bodaj głównym celem kongresu jest wymuszenie gwarancji, iż wydatki na utrzymywanie najwierniejszych promotorów "idei europejskiej" nie zostaną uszczuplone, a nawet wzrosną.
Europejski Kongres Kultury jest bowiem monumentalnym wykwitem swoistej unijnej – przypadkowa zbieżność nazw – kultury biurokratycznej, ujmowanej w formule "subwencja za sprawozdawczość". U nas najsprawniejszym jej przedstawicielem wydaje się lewicowy koncern wydawniczo-impresaryjno-gastronomiczny "Krytyka Polityczna", która też nie przypadkiem na kongresie czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie.
Owa kultura biurokratyczna wpasowała się w oczekiwania zarządzających "niczyimi" pieniędzmi biurokratów premiuje dziesiątkami książek, których więcej egzemplarzy rozdaje się niż sprzedaje, i które więcej niż nabywców mają recenzji w "prestiżowych" mediach, utrzymywanych z innych grantów; spektaklami i "performance'ami", na których więcej jest rejestrujących kamer niż spontanicznie przybyłych widzów – a wszystko to przy spełnieniu warunku "słuszności", czyli promowania idei europejskiej, tolerancji, postępu, multikulturalizmu i zakazu używania innych żarówek czy sprzętu AGD niż wyprodukowane przez koncerny, które akurat załatwiły sobie "proekologiczne" regulacje w stosownym unijnym organie."

2 comments:

  1. Ziemkiewicz wali w punkt. Ale obawiam się, że na pisaniu nie da się zakończyć tej roboty.

    ReplyDelete
  2. no cóż...przeczytawszy Orwell,a :Rok 1984 i Folwark zwierzęcy i po zastosowaniu szeregu Fouriera oraz użyciu analizy portfelowej(,,dobór optymalnych akcji do portfela inwestora giełdowego. Celem tego doboru jest zapewnienie możliwie dużego spodziewanego zysku przy jednocześnie możliwie małym ryzyku.,,)
    -faktycznie nie da się NIC zrobić...

    ReplyDelete