March 3, 2012

Baby Skull

The Krasnals "Untitled / Tribute to Damien Hirst". 2011. Oil on hardboard. 60 x 55 cmWe already have a donor from Africa and now we are urgently looking for Bloody Diamonds sponsors !

http://www.telegraph.co.uk/culture/art/art-news/8247686/Damien-Hirst-courts-controversy-with-diamond-studded-babys-skull.html
http://gagosian.cdn.crvncms.com/__data/57c9f60e131c0a9e5be421b92bc70f8e.pdf


Bloomberg: How do you respond to U.K. newspapers who said the skull is offensive to
those who have suffered the bereavement of a child?
Hirst: We’re all used to seeing skulls. Everybody dies. For me the skull’s not really about
death, it’s a celebration of life. I don’t think it’s shocking at all, it’s beautiful, it creates
wonder. The skull of a child looks like the tectonic plates in the earth and it’s like a
microcosm of something big, it’s like looking at the earth from space. If you’ve recently
lost a child you might be thinking about something like that but that’s very personal. I’ve
got three children myself.
Bloomberg: What about the prices of your work?
Hirst: The prices are reasonable. They’re a little bit cheaper than they were before the
recession. We’re in the business of selling art and we want people to be able to buy it
and be able to feel they’re getting a fair price as well.
.
"Damien, you’ve got to be sure that you’re using the money to chase the art, and not the art to chase the money"
.

7 comments:

 1. Może wam koleżanki i koledzy z "Obiegu" zasponsorują diamenty? Przecież za racji wykonywanego zawodu dla sztuki powinni przynajmniej raz do roku poświęcić swoje trzynastki? :):):):):)

  ReplyDelete
 2. Kryzys w strefie euro? Na pewno nie w świecie sztuki nowoczesnej. W holenderskich mediach zrobiło się głośno o artyście, który dostał unijny grant w wysokości 96 tys. euro na stworzenie "dzieła", składającego się z odchodów słonia w beczce.
  Szczęśliwcem, który dostał z unijnego budżetu niemal 100 tys. euro jest Holender Jeroen van Dam. Eurokratów zachwycił koncept jego pracy "Recyclution" - czyli odchodów słonia upchniętych w beczce. Według samego autora "działo" mówi o rosnącej przepaści pomiędzy kulturą a naturę.
  Sam nie krył zdziwienia z przyznania mu grantu, bowiem pieniądze dostał dopiero miesiąc po realizacji projektu. – Byłem zaskoczony, nie liczyłem już na to – wyznał.

  ReplyDelete
  Replies
  1. aż się gościu czasem zastanawiam czy ta cała Unia to nie jest jakaś artystyczna mega prowokacja za granty do Chinoli... :)

   Delete
 3. granty-sranty... ;) i nie chińskie ,ale niemieckie ,a i z USA też można dostać...
  (...)
  że zaproszono mnie do telewizji, do dyskusji o polsko-żydowskiej historii, do której pretekstem miał być film państwa Sasnali. Film, rozreklamowany przez nich opowiadaniem gdzie się tylko dało, że jest to skutek i artystyczna sublimacja głębokiego wstrząsu, którego doznali byli jako Polacy dowiedziawszy się o zbrodni w Jedwabnem.
  Wiedziony poczuciem obowiązku przyjąłem zaproszenie zanim zapoznałem się z filmem, a więc zanim zorientowałem się, że opowieści Sasnalów są reklamową hucpą. W filmie co prawda trudno się połapać o co chodzi, ale na pewno nie ma to nic wspólnego z Jedwabnem. Po ekranie kręcą się odrażający i prymitywni mieszkańcy współczesnej wsi, na oko popegieerowskiej, z których kamera pseudoawangardową manierą pokazuje głównie zapocone pachy i wyświeruchtane zady, a jeśli mignie twarz, to obcięta od ucha w górę. Filmowane osobniki porozumiewają się (rzadko, średnio co trzy, cztery minuty) warknięciami skleconymi niemal wyłącznie ze słów „kurwa" i „pierdolić" oraz intensywnie okazują podłość, zresztą na sposób wskazujący, że twórcy znają taką wieś głównie z rozmów z podobnymi sobie bywalcami warszawskich salonów. Na przykład, o prymitywizmie i degeneracji filmowanych z perspektywy pach i zadów podludzi świadczyć ma pozbycie się z domu zniedołężniałej babci − a tak się akurat składa, że dziś na prowincji taka babcia, a raczej te kilkaset złotych jej comiesięcznej emerytury czy renty, to prawdziwy skarb, i prędzej by tam kto dał se wyciąć nabiał, niż zabrać mamę wraz z jej świadczeniami do przytułku.
  W kilkudziesięciominutowym bełkocie pojawia się jedna wzmianka o jakichś kobietach, ale „nie Polkach", co w czasie wojny utopiły się (zostały utopione?) w rzece, i srebrna łyżka wazowa, którą babcia ukrywała „od wojny" (wyszabrowana?). Ale opatrzone metką „Jedwabne" dzieło utalentowanego reklamiarza zostało ponoć od ręki zakupione do jakiejś prestiżowej nowojorskiej galerii. Idę o zakład, że niebawem państwo Sasnalowie dorobią do tego filmu kolejną legendę, że kobiety w rzece to Niemki, a cały film jest skutkiem szoku, w jaki wprawiło ich jako Polaków odkrycie, co Polacy robili po wojnie na ziemiach zachodnich, i opchną knota za kolejne niezłe pieniądze pani Steinbach do jej muzeum „wypędzonych".
  Do rozmowy o Jedwabnem w kontekście sasnalowej hucpy zaproszono oprócz mnie między innymi Tadeusza Słobodzianka, autora nagrodzonej nagrodą Nike i granej − jak się pochwalił − w siedmiu prestiżowych zachodnich teatrach sztuki „Nasza klasa". Dramatopisarz wprawdzie umiejętnie podgrzewał atmosferę, odstawiając na wejściu demonstrację „faszystom ręki nie podaję", a potem parskając na moje słowa jako „bzdury", ale same emocje programu nie udźwigną, wyszło jak wyszło, i mogę co najwyżej przeprosić ze swej strony telewidzów.
  (...)Tak to jest, że metka z napisem „Jedwabne" gwarantuje dziś dobry zarobek. A opowiadanie po gazetach i telewizjach, jak to się niby ktoś jako Polak czuje wstrząśniętym i zasmuconym „prawdą" o „naszych" zbrodniach − ale przecież właśnie nie naszych, tylko „ich", tych odrażających Polaków-katolików, wieśniaków, a nie wyemancypowanych wasser-europejczyków zaludniających biura i salony − gwarantuje poklask, wyjazd, niemieckie stypendium i inne apanaże.

  A że śmierdzi? Zawsze można zatkać nos.
  (http://www.rp.pl/artykul/832662-Wasza-klasa.html?p=1)

  ReplyDelete
 4. i +
  http://www.nina.gov.pl/ninateka/wideoteka/detal/2012/02/23/Kultura_glupcze_odc_1
  -dyskusja w.w
  ps.
  podziękowania dla Pana Kierownika T.T za namiary!
  ps2.
  sam początek to prawdziwy ,,cymes,, ,nawet nie żenada...brak słów po prostu...

  ReplyDelete
 5. http://web.eugeniomerino.com/wp-content/uploads/2010/12/EugenioMerino032.jpg
  a tego Krasnale Hirsta widzieliście???

  ReplyDelete
 6. http://platine.pl/juz-nie-tylko-diamentowe-czaszki-damien-hirst-projektuje-osiedle-0-1032223.html

  ReplyDelete