March 19, 2013

Papież Franciszek, Jorge Mario Bergoglio - Pierwszy historyczny portret

The Krasnals. Whielki Krasnal. "'- Ale ciemno! Gdzie tu jest światło?' / Papież Franciszek, Jorge Mario Bergoglio - Pierwszy historyczny portret". 2013. Olej na płótnie. 60 x 80 cm

"Kreowanie naszego wizerunku w Europie jako kraju demokratycznego i postępowego, a nie tradycjonalistycznego i konserwatywnego, związało polityków i animatorów kultury z modernistami prezentującymi laicki i progresywny sposób widzenia. Eliminuje to ze sceny artystycznej twórców, którzy ujmują rzeczywistość w innych katgoriach niż lewicowe, a już w szczególności katolickich Nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że znajdują się dziś oni na straconej pozycji. Ich obecna sytuacja przypomina, jako żywo, czasy stalinowskie."
dr hab. Renata Rogozińska - historyk sztuki,  profesor nadzw. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.


9 comments:

 1. Rewelacja.
  Spontaniczny portret, zamiast pozowanego - tak jak Franciszek - spontaniczny, a nie taki jak by wszyscy chcieli.

  Świetne malarstwo i komentarze do naszego polskiego światka.

  ReplyDelete
 2. A co na to Alessandro Bianchi, fotograf z Reutersa, z którego foty nieudolnie zerżnęliście

  ReplyDelete
 3. A co ma być z nim? Myślisz że nie słyszał o najmodniejszym kierunku w sztuce którym jest przemalowywanie zdjęć z internetu? Tym bardziej powinien być zadowolony, bo to przewspaniale namalowany obraz na podstawie jego zdjęcia.

  ReplyDelete
 4. http://www.wienerzeitung.at/dossiers/papst/531220_Neuer-Papst-zum-Morgengebet-in-Marien-Basilika.html
  http://de.ria.ru/zeitungen/20130315/265731295.html

  Można tutaj porównać najmodniejszy kierunek w sztuce, którym jest przemalowywanie zdjęć z internetu z oryginalnym zdjęciem prasowym?


  Szanowny/na Anonymous!

  Jak uczą obecnie na uczelniach profesorowie od sztuki: "ma Pan(Pani) prawo uważać za sztukę, co się Panu(Pani) podoba. Każdy ma takie prawo. Ja akurat uważam, że przynajmniej od początku XX wieku, problemy warsztatu zeszły już na plan dalszy, a bardziej liczy się idea."(Iza Kowalczyk)
  Jeśli jest Pan/Pani odważny/na i chce inny argument przeforsować, proponuję blog http://strasznasztuka.blox.pl/html. Ciekawe, jak potoczy się dyskusja na ten temat? Sądzę, że nie przestraszyłem Pana/Panią tą skromną propozycją?

  Pozdrowienia z Hamburga - max dogin :)


  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
 5. Co obiecuje nam „najmodniejszy obecnie kierunek w sztuce, którym jest przemalowywanie zdjęć z internetu”?

  1. Jednorazową szansą dla tych, którzy chcą wypróbować swoich sił na polu sztuki w imię Beuys’a hasła: „każdy jest artystą”.
  2. Szansą, aby przeciwstawić się krótkowzrocznej estetycznej wizji kuratorki Andy Rottenberg: „dzisiaj sztuka nie posługuje się kategorią piękna, bo piękno mamy w przyrodzie.” i dkryć ponownie jego wizualne znaczenie w internecie, a tym samym w imię estetycznego „komunikat(u) dla mas” zakończyć wreszcie panoszącą sie kuratorską teoretyczną samowolę w sztuce.
  3. Jedyna szansa, aby oddać należną cześć od paru lat artystycznnym zmaganiom The Krasnals, którzy już dawno odkryli piękno wizualne internetu i „komunikat(u) dla mas”.

  Aby „najmodniejszy obecnie kierunek w sztuce, którym jest przemalowywanie zdjęć z internetu” nie pozostał słomianym ogniem i przybral ramy demokratycznego, artystycznego ruchu, i tym samym zadał ostateczny cios elitarności systemu sztuki, nadaża się okazja do artystycznej interpetacji niedawnego, jedynego od siedmiuset lat spotkania w Castel Gandolfo, papierza Franciszka z byłym papierzem Benedyktem XVI pod hasłem: „My jesteśmy braćmi” i deklarowanej między nimi jedności poglądów.

  http://www.spiegel.de/panorama/gesellschaft/papst-franziskus-besucht-vorgaenger-benedikt-xvi-in-castel-gandolfo-a-890572.html

  Byłoby niezmiernie mile, aby gość niedzielny swoim aktywnym przykładem włączyl się także do akcji malowania obrazków z internetu i jego sarkastyczna uwaga na blogu „Galeria browarna”: „a reszta siedzi na dupie i seriale ogląda” okazała się fałszywa.

  Pozdrowienia z Hamburga – max dogin :)

  ReplyDelete
 6. Gościu niedzielny i The Krasnals, tak nawiasem, nie obrażając przy tym uczuć religijnych, prosto ze „Spiegel’a”:

  Jak jest prawdziwa odpowiedź na żartowne pytanie: "Co powiedzą 2 papieże, kiedy się spotkają?" :):)

  c.d.n.


  Pozdrowienia z Hamburga - max dogin :)

  ReplyDelete