April 22, 2013

Wernisaż The Krasnals przy Konferencji Sztuki Zaangażowanej na ASP we Wrocławiu

"ODKAZIĆ SZTUKĘ"


Wernisaż prac grupy The Krasnals w Galerii MD_S zwieńczył zorganizowaną na Wrocławskiej ASP "Konferencję Sztuki Zaangażowanej społecznie, politycznie i religijnie":
http://www.asp.wroc.pl/?module=News&controller=Read&action=news&id=7742

Była to już piąta konferencja zorganizowana przez ASP Wrocław, ale też grupa The Krasnals obchodziła swoje piąte urodziny. Ci, którzy przyszli na wystawę nie byli rozczarowani. Grupa przygotowała dla gości upominek w postaci - Art Police Gazette a także zaprezentowała kilka sensacyjnych happeningów we wnętrzu galerii, min. ODKAZIĆ SZTUKĘ!

Zapowiedź wystawy w postaci banneru pt "I can`t give you too much, sorry" można było oglądać w Galerii Pod Psem w budynku ASP Wrocław a obrazy, filmy w Galerii MD_S i w Infopunkcie Łokietka 5.

Więcej na
www.miejscedlasztuki.blogspot.com
http://www.asp.wroc.pl/?module=News&controller=Read&action=news&id=7801


Drodzy słuchacze, artyści, krytycy, kuratorzy, publiczności!

Wiele dziś mówi się o sztuce zaangażowanej. Niezliczona ilość debat odbywa się na temat sztuki wpływającej na zmiany społeczne. Według nas jednak, im więcej debat, konferencji, publikacji, tym bardziej sztuka zbacza z tej drogi na boczne, by nie powiedzieć na ślepe tory. Zamiast bowiem służyć ludziom, torować im drogę poprzez demaskowanie systemu, tak aby nie dać się ‘wpuścić w maliny’, bronić ich interesów, sztuka ostatnich dwudziestu lat najchętniej poucza ‘ciemny lud’. Edukuje, karci, uczy ociemniałą według nich masę jak to określa „kwestii fundamentalnych”. Pokazuje zwłaszcza chętnie na zachodzie Polaka jako świnię, antysemitę, homofoba, ksenofoba itp.
Przedstawiciele sztuki ostatnich dwudziestu lat zamiast służyć ludziom, odgrywają rolę politycznie poprawnych sługusów systemu, lizusów i pupilków, którzy z tego układu czerpią ogromne profity. Mimo to oficjalnie głoszą, iż tworzą sztukę niekomercyjną.

Jako The Krasnals mamy swoją definicję na określenie sztuki niekomercyjnej: ‘sztuka niekomercyjna to taka, która sprzedaje się najdrożej za publiczne pieniądze’.

Nie są już żadną tajemnicą ani teorią spiskową działania, które określić można jako nacjonalizację kosztów, prywatyzację zysków. Czyli w skrócie – organizowanie za publiczne pieniądze szeroko pojętej promocji i wystaw w prestiżowych galeriach jak Zachęta, a następnie sprzedawanie dzieł do kolekcji muzeów czy na zagranicznych targach sztuki, również współfinansowanych przez państwo.

Współczesny artysta, zwłaszcza mainstreamowy, całkowicie zatracił łączność ze sztuką przez duże S, z jej humanistycznym przeznaczeniem, z jej szerokim horyzontem wolności i wzbogacania człowieka. Jako sługus systemu natomiast tworzy mówiąc wprost sztukę propagandową, wiernie rozsiewa wszelkie przejawy nihilizmu, słabości, poczucia winy. Taki przekaz wpływa na osłabienie jednostki, jej wiary w siebie, a tak obrobioną masą społeczną jest niezwykle łatwo manipulować.

Rolą sztuki jest bycie awangardą w takim sensie, aby iść na czele swojego pokolenia, torować i rozjaśniać drogę, bycie podporą społeczeństwa, a nie narzędziem które pomaga je zniewalać i nim manipulować. Owo rozjaśnianie drogi może odbywać się na różne sposoby. Artysta może podejmować tematy bezpośrednio zaangażowane społecznie, ocierające się o politykę, ale nie tylko. Równie istotna, choć dziś prawie całkowicie zatracona, jest rola sztuki przekazująca swojemu pokoleniu pozytywne wartości, jak piękno, dobro, miłość, podnosząca na duchu, budująca siłę jednostki i jej pewność siebie. Hipokryzja dzisiejszej sztuki polega na tym, że te role się odwróciły a spektakl sztuki został rozbudowany do granic możliwości. Jego przedstawiciele, może zbyt pewni swej władzy, jak Anda Rottenberg, krytykują takie wartości jak piękno w sztuce, mówiąc że kto chce, może poszukać go sobie w przyrodzie.

Naszą misją jest autentyczne zaangażowanie społeczne i zdemaskowanie hipokryzji obecnego spektaklu sztuki oraz przywrócenie sztuce autentyczności, przywrócenie jej roli faktycznej awangardy. Piotr Zańko określa takie działania jako prowokacje kulturowe. Pisze on: „prowokatorzy kultury tworzą sytuację, by walczyć z ponowoczesnym spektaklem sztuki – odrzucają spektakl, opowiadając się za autentycznością”.

Mając na uwadze ów cel, podejmujemy różnego rodzaju tematy, określamy własne stanowisko wobec nich, często niepoprawne według elity polskiej inteligencji i mainstreamu zdominowanego przez lewicowy dyskurs. Odnosimy się do takich zagadnień jak państwo, naród, różne aspekty władzy zwłaszcza w obszarze sztuki, religia, egzystencja, tolerancja, ekologia, to wszystko w niemodnym dla obecnej sztuki ujęciu.

Bronimy i propagujemy wyśmiewane nadal w sztuce uniwersalne wartości, cenimy także zdegradowany przez co niektórych doskonały warsztat, zwłaszcza w tzw. rzemiośle malarskim. Swoimi działaniami artystycznymi, za pomocą obrazów malarskich, tekstów i akcji, stawiamy tzw. opór kulturowy wobec oficjalnego spektaklu kultury. A Jak wyjaśnia Stephen Duncombe „jeśli społeczeństwo angażuje się w opór kulturowy, może to oznaczać iż kultura dominująca oraz władza, którą ona wspiera, skazane są na rychły upadek”.

The Krasnals


Zdjęcia:
Adam Grudzień
The Krasnals 

8 comments:

 1. uprzejmie donoszę:
  "Orzeł może" rozprawi się ze stereotypem Polaka-ponuraka
  Chcemy pokazać, że w nas Polakach jest potencjał, że potrafimy robić rzeczy fantastyczne, niepowtarzalne i możemy być z nich dumni. Chcemy mówić też o tym, że optymizmu i uśmiechu można się nauczyć - mówi Magda Jethon, dyrektor Trójki , o wielkiej akcji społecznej "Orzeł może", nad którą honorowy patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Akcję "Orzeł może" wspierają:

  Magda Jethon, dyrektor Trójki o wielkiej akcji społecznej "Orzeł może": chcemy pokazać, że optymizmu można się nauczyć
  Wojciech Pszoniak, Anna Maria Jopek, Katarzyna Nosowska, Jerzy Buzek
  Marek Kondrat, Małgorzata Niezabitowska, Grzegorz Turnau, Maria Peszek
  Wojciech Malajkat, Artur Rojek, Jaromir Nohavica, Małgorzata Braunek
  Zbigniew Zamachowski, Dorota Miśkiewicz, Wojciech Mann, Jan Englert
  Jacek Poniedziałek, Urszula Dudziak, Piotr Cieplak, Krystyna Janda
  Rafał Mohr, Magda Umer, Artur Andrus, Grzegorz Miecugow
  Artur Barciś, Maja Ostaszewska, Kayah, Bartłomiej Topa
  Piotr Machalica, Paweł Królikowski, Katarzyna Groniec, Zbigniew Hołdys


  ReplyDelete
 2. Wielka akcja społeczna "Orzeł może" rusza 2 maja. Codziennie od 2 maja do 4 czerwca radiowa Trójka i "Gazeta Wyborcza" w swoich audycjach i artykułach będą zachęcać Polaków do optymizmu, uśmiechu na co dzień i pewności siebie, jak również do większej wiary w swój potencjał.

  Magda
  Magda Jethon

  - Liczę się z tym, że niektórzy z Państwa mogą powiedzieć, że jest ciężko, że wcale nam nie jest do śmiechu, i muszę podkreślić, że właśnie im ciężej, tym bardziej przyda nam się optymizm, wiara w siebie i po prostu uśmiech mimo wszystko - przekonuje Magda Jethon, dyrektor Trójki, i wskazuje, że śmiech ma na nas dobroczynny wpływ.

  - Są powody do radości i do dumy. Zaczynamy happeningiem w czterech miastach Polski. W samo południe rozrzucimy 3 miliony ulotek zawierających żartobliwe wierszyki, które mają zwrócić uwagę na idee akcji. Wierszyki są różne, co powinno zachęcić do podnoszenia ulotek. Nie chcę zdradzać wszystkiego, proszę przyjść na rynek w Krakowie, we Wrocławiu, na Maltę w Poznaniu i na Nowy Świat w Warszawie, by się przekonać - zaprasza Magda Jethon.

  O sprzątanie też nie trzeba się będzie martwić. - Będziemy sprzątać sami. Mamy też zapewnienia służb miasta, że nam w tym pomogą, oraz - damy szansę Państwu. Właśnie z myślą o szybkim oczyszczeniu miast zorganizujemy konkurs, w którym zadaniem uczestników będzie zebranie jak największej liczby ulotek i przyniesienie ich w wyznaczone miejsca. Przewidujemy 2 tysiące nagród, a wśród nich unikatowe przepiękne zegarki z wizerunkiem godła - zapowiada dyrektor Trójki.
  /

  Honorowy patronat nad akcją objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

  Akcji "Orzeł może" towarzyszyć będzie piosenka Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego, którą nagrywa w czwartek, 18 kwietnia, zespół Mogli w czwartek . Ponadto w audycji porannej "Zapraszamy do Trójki" od 6 maja będzie przeprowadzany konkurs "Wywiń orła". Zobacz nagrody: koszulki z limitowanej kolekcji.

  2 maja dziennikarze radiowej Trójki i "Gazety Wyborczej" zapraszają wszystkich warszawiaków i turystów spędzających majówkę w stolicy do wspólnego, pokojowego marszu , który swój początek będzie mieć przy Rondzie de Gaulle’a. - Mamy bardzo dużo prezentów, kapitalne różowe okulary, baloniki, chorągiewki, broszki dla dzieci, a w pochodzie - autobus-kabriolet, na którym będą nasi dziennikarze, zespół, iluzjonista, a na koniec ogromny 3-metrowy orzeł z białej czekolady, który postawimy przed Pałacem Prezydenckim. Mamy nadzieję, że pan prezydent odsłoni tego pięknego orła - zapowiada Magda Jethon.

  To nie koniec atrakcji związanych z akcją "Orzeł może" - od 2 maja bowiem będziemy sporządzać "metkę", czyli procentowy zestaw osobowych cech każdego z nas - Polaków. Portal PolskieRadio.pl uruchomi specjalną aplikację, która pozwoli zmierzyć skład procentowy dominujących u nas cech. Pozytywnych. Dowiemy się, jacy jesteśmy.

  - Imienne "metki" pod koniec maja zsumujemy i jedna średnia metka cech pozytywnych Polaków zostanie w ogromnych gabarytach powieszona na Pałacu Kultury - mówi Magda Jethon. W planach jest także pokaz mody patriotycznej zaprojektowanej przez polską projektantkę Ulę Rzepniewską, a po pokazie koncert Kayah. Całość poprowadzi Artur Andrus. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
  ---------------------------------------------
  NO i Jest Pięknie!!!!
  a nie Te Wasze upiorne murale ,że jest OK. -zamalować natychmiast!!!

  ReplyDelete
 3. ..............gościu niedzielny z (April 22, 2013 at 7:58 AM) ......wsadź sobie głęboko w dupę swój optymizm z patronatem głównego cyborga Polski pt : BROLAND EMPIRE .
  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 4. ...dobrze że Komorowski jeszcze nie wspiera/ patronuje akcji ANTY-FUTRO bo chyba utonąłbym ze "wzruszenia" w morzu łez .........
  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 5. ...Polak-ponurak - nie trzeba było Polski sprzedawać jak tanią dziwkę UE to dzisiaj nie byłoby akcji , wszystko Made in China - oczywiście w ramach UE ......zgodnie z przepisami ......

  ReplyDelete
 6. ...Polak-ponurak - nie trzeba było Polski sprzedawać jak tanią dziwkę UE to dzisiaj nie byłoby akcji , wszystko Made in China - oczywiście w ramach UE ......zgodnie z przepisami ......
  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 7. najnowsze bzdury z antypolskiego portalu ONET : "

  "Dziś w środowisku artystycznym nikt już nie próbuje podważać pozycji Katarzyny Kozyry"


  ...autorka Alicja Baranowska chyba tkwi w jakimś cudownym optymizmie..
  .....a zbiorowa hipnoza intelektualistów jak widać dalej łyka tę papkę informacyjną jak watę cukrową ....niestety nie na moim blogu !
  Artur Pieprzyk

  ReplyDelete
 8. pełny tekst
  http://kultura.onet.pl/sztukipiekne/artykuly/katarzyna-kozyra-etatowa-skandalistka-polskiej-szt,1,5469565,artykul.html

  ReplyDelete