July 17, 2013

Pierwszy publiczny pokaz monumentalnego obrazu The Krasnals "Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców".

The Krasnals
"Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców"
Galeria Domu Aukcyjnego REMPEX
Sale Wystawowe Hotelu Harenda
ul. Krakowskie Przedmieście 4/6
(wejście od ulicy Oboźnej)
00-333 Warszawa


http://www.rempex.com.pl/artykuly/32-the-krasnals

Wernisaż wystawy: 24 lipca (środa) godz. 19.00
Wystawa czynna do 11 sierpnia 2013

The Krasnals "Bitwa pod Grunwaldem / Statek Głupców". 2012. Olej na płótnie. 430 x 990 cm


Zapraszamy na pierwszy publiczny pokaz monumentalnego obrazu olejnego autorstwa Whielkiego Krasnala zatytułowanego "Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców".
Obraz jest już znany z publikacji w Rzeczpospolitej, akcji w przestrzeni publicznej na billboardach przystanku poznańskiej kolejki PST i szczegółowego omówienia na blogu
the-krasnals. Teraz będzie prezentowany przez dwa tygodnie w Warszawie. To jedyna okazja, żeby w przestrzeni galeryjnej zobaczyć gęsty od narracji historycznych i relacji personalnych oryginał, którego format (430 x 990 cm) imponuje, który precyzją warsztatową wprawia w zdumienie, i który z założenia łamie wszelkie możliwe tabu. Obraz powstawał ponad trzy lata, a dzieło składa się z dziesięciu fragmentów o intrygujących tytułach:
1 "Śmietnik"
2 „W cieniu Krzyża”
3 „Śmiech historii / Oniryczny Dowódca”
4 „Wycieczka zagraniczna na Wawel 18.04.2010. Whielcy nieobecni / X-Factor"
5 "Komisja"
6 „Gwiazdy i gwiazdeczki”
7 „Zabicie Mistrza Krzyżackiego przez postać z ludu”
8 „Spektakl sztuki, czyli Sztuka w szponach biurokratycznej świni”
9 „Spuścizna ostatniej historii”
10 „Radosne dzieciństwo kreatorów polskiej polityki”
Obraz ten zasłużył już sobie na miano nowej polskiej epopei narodowej XXI wieku. Zobaczymy tu obok siebie gwiazdy pop kultury, show biznesu, osobistości ze świata polskiej i światowej polityki, hierarchów kościelnych, bohaterów narodowych, sportowców, dziennikarzy, aktorów przedstawionych w nieco absurdalnych konstelacjach, jednak z błyskotliwością charakterystyczną dla działalności Krasnali.
Sąsiadują ze sobą m.in.: Lech Wałęsa, Barack Obama, Mariusz Pudzianowski, Wisława Szymborska, Katarzyna Figura, Angela Merkel, Doda, Jerzy Buzek, Anna Mucha, Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Agnieszka Chylińska, Fryderyk Chopin, Tadeusz Rydzyk, postać z beretem, Jan Matejko, Piotr Rubik, Krasnal, Beata Tyszkiewicz, Anna Przybylska, Ferdynand Kiepski, Marian Paździoch, Cezary Pazura, Ryszard Kalisz, Andrzej Wajda i wielu, wielu innych.


"Obraz sytuuje się pomiędzy historyczną metaforą Skargi przyrównującej Rzeczpospolitą do okrętu, a filmem „Rejs" Marka Piwowskiego, uderzającego w groteskowy ton. Statek głupców jest próbą podsumowania ostatnich dziesięciu lat (dekalog) absurdu i zamieszania w państwie, będącego niekończącą się walką. Fantasmagoryczny charakter postaci, wyłącznie na wpół ludzkich, poprzez spiętrzenie i połączenie, dalej splątanie wzajemnymi relacjami, buduje formalnie prześmiewczą konwencje satyry. Dzięki kompleksowemu
charakterowi dzieła, zapętlającego w jedno wygląd konsumenckiego społeczeństwa, z jego mediami, kulturą, polityką, historią, a przede wszystkim portretowo potraktowanymi kolejnymi uczestnikami „Bitwy" daje nam niesamowicie silny bodziec do refleksji i pytania: co dalej? Statek Boscha płynął w pustkę, a gdzie płyną Polacy?”

(Rzeczpospolita, Paulina Kluz, "Apolitycznie-polityczni" 10.12 2012)
http://www.rp.pl/artykul/9149,959867-Apolitycznie-polityczni---The-Krasnals.html?p=1Pokazowi "Bitwy pod Grunwaldem" towarzyszyć będzie wystawa kilkunastu wybranych serigrafii, które powstały na podstawie najbardziej znanych obrazów olejnych Grupy The Krasnals.


więcej info: the-krasnals.blogspot.com
Rempex
Portal Artinfo.pl


kontakt:

Galeria: Sylwia Jagieła, tel. 669 111 109
Artinfo.pl: Katarzyna Włodarska, wlodarska@artinfo.pl, tel. 506 404 023

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/706706,1032668-Domy-aukcyjne-i-antykwariaty--oferta-dziel-sztuki-latem-2013.html 
http://www.wprost.pl/ar/410086/Bitwa-pod-Grunwaldem-inaczej/
Komentarze:
http://polskalokalna.pl/galerie/galerie-zdjec/bitwa-pod-grunwaldemstatek-glupcow/zdjecie/duze,1750214,1,1163

http://kultura.wp.pl/gid,15843157,title,Wspolczesna-wersja-Bitwy-pod-Grunwaldem,galeria.html 
Relacja na Warszawa naszemiasto:
http://warszawa.naszemiasto.pl/galeria/zdjecia/1943786,bitwa-pod-grunwaldem-statek-glupcow-pokazana-zdjecia,galeria,6178474,id,t,tm,zid.html#material-artykul  

6 comments:

 1. jak któregoś dnia w ten obraz polecą koktajle Mołotowa to się nie zdziwcie "drogie" krasnoludki , dosyć już kurwa promocji hipokryzji , despotyzmu , schizofrenii , zdegenerowanych psychicznie przez swoją nie świętą biblię prymitywów - pedofilów którzy mogą już gwałcić dzieci goja w wieku 3 lat .

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zgadzam się, gdzie są księża asceci, żyjemy w świeckim państwie w którym kościół wpier*ala się w życie zwykłych ludzi.
   A sami księża? Szkoda gadać, pieprzenie o antykoncepcji i gwałty na kilkuletnich dzieciach? POWINNA WRÓCIĆ KARA ŚMIERCI DLA TAKICH ZWYRODNIALCÓW!

   Delete
 2. TVN = TALMUD VISION NETWORK w przyszłej ramówce wprowadza nowy patologiczny program ,oprócz IDEALNEJ NIANI i SUROWYCH RODZICÓW zobaczymy kolejną sztuczną patologię, będzie nosić tytuł JAK ZABIĆ BABCIĘ BY ZDOBYĆ JEJ EMERYTURĘ. Celem programu będzie przygotowanie do kanibalizmu rodzinnego , uwstecznienie zaufania i niechęci do swoich rodzin w przyszłości . Program będzie kręcony na żywo dlatego widzów o słabych nerwach prosimy o wyłączeniu odbiorników wraz z abonamentem .

  ReplyDelete
 3. Ja bym się chciała za to zapytać, jakie jest stanowisko grupy anonimowych artystów THE KRASNALS odnośnie bieżącego zamieszania z Galerią Arsenał w Poznaniu? W dyskursie, w większości wypowiedzi środowisk artystycznych i "organizacji społecznych" dominuje głos, że miasto lekceważy kulturę, komercjalizuje przestrzeń publiczną i że żadne współczesne chcące się rozwijać miasto nie może tego robić bez porządnej, finansowanej przez podatników galerii sztuki współczesnej. jak się do tego odnosicie, czy planujecie happeningi z tym związane?

  Dziękuję za odpowiedź,
  Agata Adamek, TVN Meteo Poznań

  ReplyDelete
 4. Uważamy wręcz przeciwnie! Żadna galeria nie powinna być dotowana z pieniędzy publicznych. Takie miejsca są tylko siedliskiem i hodowlą darmozjadów. Jeśli miałoby to funkcjonować tak jak do tej pory, lepiej żeby wcale nie funkcjonowało. Jeśli chodzi o publiczną kasę to zbiera się cała banda nierobów, faryzeuszy. Oczywiście są wyjątki, ale od razu tłamszone są i równane z ziemią. Dopiero brak zapewnionej pożywki może zweryfikować, w którym przypadku mamy do czynienia z autentyczną sztuką. Nagle okaże się że pole bitwy zostanie puste, że wielcy artyści, zwłaszcza ci społecznie zaangażowani, bez należytych honorów i honorariów, nie kiwną palcem.
  A happeningów nie będzie! Chociażby dlatego, iż obecnie jesteśmy w Nowym Yorku i przeprowadzamy projekt-eksperyment artystyczny, za własne pieniądze. Polega on na tym, iż robimy graffiti po całym mieście, ale całkowicie anonimowo, bez podpisów, bez zdjęć i dokumentacji, bez rozgłosu. Nikt nie wie że to nasze. Jedyny komunikat to to, ze to robimy. Z czystej potrzeby artystycznej, z dala od najniższych warstw sztuki, które związane są ze strefami wpływów i walką o władzę. Mamy ambicję mierzyć jak najwyżej, kierujemy się myślą która głosi, iż … jeśli ma być jakikolwiek progres w sztuce – polega on na przezwyciężeniu tego co wiecznie obiektywne w to co tymczasowe i subiektywne. I taka powinna być droga artysty człowieka, człowieka artysty. A nie jakaś walka o kasę, o wpływy, o władzę. To jest dla słabych, dla umysłów o charakterze homo-sovieticus.
  Pozdrawiamy!
  The Krasnals

  PS. Przepraszamy za niedopracowanie stylistyczno-gramatyczne, ale jesteśmy w tym momencie pochłonięci swoimi działaniami.

  ReplyDelete
 5. Nowy Jork jakoś was nie zauważył. Dzięki Bogu.

  ReplyDelete