January 14, 2015

The Krasnals. „Obrazy” Galeria Muzalewska, Poznań

http://magazyn.o.pl/2014/jaromir-jedlinski-whielki-krasnal-the-krasnals-szczerosc/

"Nie da się odwszyć z wolności"
- polecamy rozmowę Jaromira Jedlińskiego z Whielkim Krasnalem:
http://magazyn.o.pl/2014/whielki-krasnal-jaromir-jedlinski-nie-da-sie-odwszyc-z-wolnosci/#.VKJEgbaQcFo.facebook

Od 11 grudnia do 28 lutego 2015 roku w poznańskiej Galerii Muzalewska można oglądać wystawę pt. Whielki Krasnal. The Krasnals. „Obrazy”. Kuratorem ekspozycji jest Jaromir Jedliński.

Na wystawę składa się trzydzieści obrazów malowanych oraz parę rysunków i kilka obrazów fotograficznych tych autorów. Wybrane prace obejmują cały blisko siedmioletni okres działalności The Krasnals, począwszy od 2008 roku (kiedy Whielki Krasnal się objawił, choć prawdę mówiąc autor się za nim skrył), a niemalże po dzień dzisiejszy. Prezentowane są ikoniczne już ich prace, jak Piramida zwierząt / na podstawie pracy Katarzyny Kozyry, czy Fabryka marzeń, oba obrazy z 2008 roku. Ten drugi w wersji międzynarodowej stworzonej na 54. Biennale w Wenecji w 2011 roku, jako Dream Factory reprodukowany był na okładce specjalnego wydania nowojorskiego magazynu Brooklyn Rail (May 2014), przygotowanego we współpracy z AICA i poświęconego krytyce artystycznej.


Będzie można zobaczyć też inne utwory z nurtu krytycznego w pracy Krasnali (odwiecznych, było nie było, konspiratorów), zwłaszcza te odnoszące się do polskiego, a czasem również międzynarodowego życia artystycznego. Pokazane też będą ich obrazy nawiązujące do życia duchowego (lub diagnoz jego uwiądu), jak Spotkanie ekumeniczne 2008 / Aleksy II i Jan Paweł II czy Symbole / Ślad po 1054 r., także z roku 2008. Zobaczymy obrazy z cyklu Piękno w Sztuce oraz liczne – a stanowiące ważny obszar tej twórczości – portrety. Whielki Krasnal. The Krasnals często komentują obrazem i słowem (na swym blogu) bieżące wydarzenia, głównie ze sceny artystycznej, czasem też szerszej społecznej i politycznej; nieliczne świadectwa tych obfitych w ich aktywności publicystycznych, polemicznych aktów znajdziemy także na obecnej wystawie, wtedy jednak tylko, gdy cechują się również nieodpartymi walorami malarskimi i rysunkowymi. Nieco szerzej niż niewielka, zwarta wystawa dzieł prezentuje postawę Whielkiego Krasnala. The Krasnals towarzysząca pokazowi w Galerii Muzalewska publikacja, w której obok reprodukcji niemal wszystkich wystawianych obrazów znalazł się dialog Jaromira Jedlińskiego z Whielkim Krasnalem, esej Jedlińskiego zatytułowany Szczerość (w którym wskazywane są m. in. analogie pomiędzy Whielkim Krasnalem a innymi twórcami w różnych obszarach kultury twórczej, a pomiędzy nimi poczesne miejsce zajmuje tu Michel Houellebecq; w tekście tym przewija się jako myśl przewodnia próba ukazania, że nieraz artyści w pierwszym odbiorze traktowani jako prowokatorzy i obrazoburcy w istocie okazują się obrońcami istotnych wartości i nie tyle prowokują ile krzyczą przeciwko nieszczerości przebranej w nowe szaty postępu). W publikacji znalazła się synteza aktywności The Krasnals AUTO CV, opracowanie miejscami przypominające program, miejscami sprawozdanie z dotychczasowej pracy twórczej oraz protokół z ich działalności wywrotowej.

Wystawę będzie można oglądać od 11 grudnia 2014 roku do 28 lutego 2015 roku
Galeria Muzalewska w Poznaniu

No comments:

Post a Comment