August 16, 2008

Aleksander Sołżenicyn ГУЛАГ Щ - 202

Aleksander Sołżenicyn ГУЛАГ Щ - 202 Aleksandr Solzhenitsyn „Russia under Avalanche (Россия в обвале,1998; political pamphlet) – fragment:

„Nigdy niczego nie możemy oczekiwać od swoich zwierzchników zanim nie uwierzymy, że my sami jesteśmy panami naszego przeznaczenia. Jeśli posiadamy wciąż wolę, by całkowicie nie zginąć na tej planecie (a grozi nam to), musimy się otrząsnąć i pozbyć własnymi siłami zgubnego braku woli. Więc zmieńmy najpierw nasze własne podejście – naszą zastygłą obojętność w stosunku do własnego przeznaczenia.”


Krasnal Bansky. „ГУЛАГ Щ - 202 / Aleksandr Solzhenitsyn.” 2008. Olej na płótnie. 45 x 54 cmThe Krasnals w Kisłowodzku
Po śmierci Aleksandra Sołżenicyna Krasnal Bansky udał się do Kisłowodzka, miejscowości, w której urodził się pisarz. Na miejscu odnalazł ludzi, którzy pamiętają dobrze czasy stalinizmu, a nawet byli jego zagorzałymi działaczami. Nawiązując do czasów i roli, jaką spełniali, namalował ich socrealistyczne portrety. Na obrazach znajdują się: przedstawiciele kultury – dwie rodziny, które wyznają do dziś kult osoby Stalina, aktywni działacze byłej partii komunistycznej. Ich wielki duch i pasja wspierały wzniosłe idee propagandy komunistycznej.


Krasnal Bansky. „Malarz i pisarka. Socrealistyczny portret rodziny Nadhezdy i Grigorija Fedoseevi / Kislovodsk”. 2008. Olej na tekturze. 70 x 100 cm (dyptyk)


Krasnal Bansky. „Malarz i pisarka. Socrealistyczny portret rodziny Olgi i Alieksieja Prokoffievi / Kislovodsk.” 2008. Olej na tekturze. 70 x 100 cm (dyptyk)

No comments:

Post a Comment