March 18, 2009

projekt “Brothers in arms / Last Supper “
Artysta urodzony w latach 70-tych i jego lewicowy dwór zajmują obecnie większość pierwszych miejsc w mainstreamie art worldu. Obserwujemy rzecz jasna jak ustępują krok po kroku młodszym następcom, reprezentantom nowych idei, jednak ich wizja jak i pozycje są nadal decydujące.
Projekt Brothers In Arms jest naszym hołdem dla współczesnego artysty!
Grupa ludzi zjednoczona wokół jednej misji, jednej idei, celebruje swoją Ostatnią Wieczerzę.
Artyście towarzyszy 12 apostołów. Współtworzą oni artystę, a z drugiej strony artysta wpływa na ich wizerunek. Ponadto jest to 12 osobowości tworzących osobowość artysty. Prócz swoich imion i nazw grup, które reprezentują, każdy z nich zawiera etykietę „Judasz”.
Zestaw osób reprezentuje polski świat sztuki, jednak być może posiada nie tak bardzo odległe analogie w innych krajach.


- Artysta – Wilhelm Sasnal – najpopularniejszy polski malarz


- Ekolog – dwugłowy Kaczyński (efekt uboczny złej ekologii)


- Żyd – Łukasz Gorczyca – jeden z topowych właścicieli galerii sztuki współczesnej – prowadzi galerię Raster. Temat żydowski jest jednym z ulubionych w polskiej sztuce współczesnej.


- Kurator – Adam Szymczyk – według rankingu stworzonego przez Obieg.pl najważniejsza osoba dla polskiej sztuki w 2009 (The Krasnals zajęli ostatnie – setne miejsce).


- Lewicowiec – Sławomir Sierakowski – lider polskiej skrajnej lewicy, uwielbia sztukę współczesną która promuje jego idee.


- Ideolog – Slavoy Zizek – artysta nie może stworzyć nic liczącego się, jeśli nie jest to osadzone w odpowiednim kontekście określonym przez tomy ważnych książek.


- Krytyk – Jakub Banasiak – jego dawne radykalne opinie zmieniły się w reklamy mainstreamu I są tak puste jak balon.


- Katolik – Jerzy Popiełuszko – bohater i pozytywny reprezentant Katolicyzmu z czasów komuny w Polsce. Katolicyzm jest ważnym tematem dla polskiej lewicy ze względu na nadmierny wpływ Kościoła na politykę państwa i życie codzienne w Polsce.


- Feministka – Doda –modna, ekspansywna piosenkarka pop ubóstwiana przez polskie masy, krytykowana przez polską inteligencję. Odłam twórczości feministycznej zajmuje istotne miejsce na arenie sztuki polskiej.


- Nazista – Piotr Uklański – artysta który stał się sławny I bogaty dzięki Nazistom.


- Bohater historyczny – Lech Wałęsa – roczniki 70-te chętnie nawiązują do znanych postaci historycznych w swej sztuce. Lech Wałęsa był liderem Solidarności, prezydentem Polski, otrzymał również Pokojową Nagrodę Nobla. Pozostaje młody poprzez wpływ na naszą historię, miał decydujące znaczenie dla upadku komunizmu w Polsce, walczył o wolność dla kraju. Mimo swych zasług znajduje się na marginesie zainteresowań współczesnych artystów ze względu na prawicowe poglądy.


- reprezentant mniejszości narodowych – Simon Mole – kontrowersyjna postać, świadomie zarażał polskie dziewczyny HIV. Umarł w polskim więzieniu. Przyczyna śmierci nieznana.


- Niepełnosprawny – Artur Żmijewski – znany z wykorzystywania osób niepełnosprawnych dla swojej sztuki, która dzięki tym metodom nabiera rozgłosu, co dla nas jest totalnie niemoralne. Jedna z ulubionych metod to terror psychiczny, np. na byłym więźniu obozu koncentracyjnego. Uważamy, że należy się szacunek tym ludziom I nieludzkie jest wykorzystywanie ich nieszczęścia, nawet dla sztuki.

- gej – osoba dodatkowa – może być nią każdy z mężczyzn przedstawionych na obrazach, homofobia jest jednak jeszcze zbyt silna w Polsce aby to jednoznacznie ukazywać. W Polsce nadal jest to sprawa wstydliwa, niebezpieczna i nieakceptowana, nie da się całkowicie swobodnie funkcjonować ze swoją homoseksualną orientacją seksualną. Niewidzialny, anonimowy bohater jest naszym protestem wobec homofobii w Polsce.

Razem z gejem jest to więc 13 osób tworzących artystę i tworzonych przez artystę. Również 13 osobowości należących do artysty.


Czternastym obrazem jest apel do współczesnego artysty:

No comments:

Post a Comment