December 31, 2009

Pierwsza odsłona najnudniejszej wystawy roku 2009

Chcąc nie chcąc - dzięki Dorocie Jareckiej i ekipie Wyborczej znów jesteśmy naj i naszym NAJNUDNIEJSZYM RANKINGIEM uroczyście oficjalnie kończymy NAJNUDNIEJSZY POLSKI ROK W POLSCE!

Ale czy ktokolwiek jeszcze fascynuje się rankingami lub na serio bierze subiektywne oceny takich czy siakich środowisk? Czy to nasza wina, że Putin, czy Obama są nudni i 'bezpłciowi' dla poszukiwaczy doznań w sztuce, za to ekstazę przeżywa się będąc zamkniętym w ciemnym kontenerze?

Ogłaszamy, że od dziś przez miesiąc będziemy odsłaniać po jednym obrazie z naszej wystawy "Last Supper - Brothers in Arms 2009", która właśnie zakończyła się na SKWERZE - Centrum Artystycznym Fabryki Trzciny.
Z lewej strony przedstawiamy poprzednią wersję obrazu - pokazaną na wystawie w Lille na festiwalu EUROPE XXL w marcu 2009, gdzie reprezentowaliśmy Polskę, z prawej aktualny obraz.

Oto pierwszy niezwykle nudny bohater:
Artur Żmijewski jako Niepełnosprawny Święty Mikołaj.


The Krasnals. "Niepełnosprawny Święty Mikołaj ‘pędzący’ z pełnym worem prezentów pod chujinkę - Artur Żmijewski / z cyklu Whielcy Polacy". 2009. Olej, na płótnie. 270 x 120 cm

W poprzednim obrazie: NiepełnosprawnyArtur Żmijewski – znany z wykorzystywania osób niepełnosprawnych dla swojej sztuki, która dzięki tym metodom nabiera rozgłosu, co dla nas jest totalnie niemoralne. Jedna z ulubionych metod to terror psychiczny, np. na byłym więźniu obozu koncentracyjnego. Uważamy, że należy się szacunek tym ludziom I nieludzkie jest wykorzystywanie ich nieszczęścia, nawet dla sztuki!

W nowej wersji mimo iż ubraliśmy go w atrybuty Świętego Mikołaja, nadal pozostał niepełnosprawny. W ten sposób stał się symbolem ułomności sztuki współczesnej która wytyka problemy społeczne ale nie ma praktycznego oddźwięku w rzeczywistości. Winduje swą wartość symboliczną, intensywnie domagając się finansowego podparcia, podczas gdy faktyczna jej wartość i skuteczność działania leżą w sferze abstrakcji.


Cykl „Last Supper / Brothers In Arms 2009” przede wszystkim odnosi się do idei rankingów rocznych, oraz opisywania rzeczywistości ostatniego minionego okresu. 13 płócien o wymiarach 270 x 120 cm jest krasnalowskim rankingiem postaci, które były według nas ważne dla roku 2009. Ciekawostką jest to, że są to obrazy z wystawy w Lille, osoby które wówczas były dla nas istotne dla przedstawienia bardziej lokalnych bohaterów z Polski, obecnie zostały wyparte przez inne osobowości, i – niestety przemalowane (nawet Adam Szymczyk czy Sasnal). U podstaw koncepcji tego cyklu leży również idea cykliczności i transformacji. Z kolejnymi latami jedne postaci będą wymieniane na drugie, na skutek wyprzedaży lub spadku popularności. Będą dochodzić nowe płótna. Jak to zresztą bywa w typowym turbo kapitalizmie.
.

Potraktować można ten wizerunek jako pocztówkę świąteczną, dzięki której życzymy wszystkim Wesołych Świąt (z opóźnieniem) oraz szczęśliwego Nowego Roku!
Zachęcamy do kopiowania, rozpowszechniania i rozsyłania wszystkim osobom ukochanym jak i wrogom jako znak miłości i pokoju!!!

Zapraszamy i zachęcamy wszystkich do licytcji naszego obrazu na WOŚP 2010.
http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=302316

No comments:

Post a Comment