December 25, 2009

Przekrój, rok 2009 podsumowuje Paweł Stremski


Art.blox podsumowuje rok...

Zamaskowane Krasnale
http://art.blox.pl/2009/12/Artblox-podsumowuje-rok.html#ListaKomentarzy

... na łamach "Przekroju"!. Jest o Althamerze, Bałce, Liberze, kryzysie, upadku malarstwa i (sic!) The Krasnals.

kilka ciekawostek i fragmentów:

Malarze są zmęczeni
Kto błyszczał, kto zyskał, a kogo odzyskaliśmy. Rok w polskiej sztuce podsumowuje Paweł Stremski.

1. DOTYK MIDASA
To był rok Pawła Althamera. Wszystko czego dotknie, zamienia się w złoto. Tym razem dosłownie, bo to jego "złoci ludzie" byli najbardziej zauważalnym projektem artystycznym tego roku. (...)
Ale Althamer tak ma - bierze się tylko za projekty, które wydają się niemożliwe.
Tak. Za 700tys, do tego jeszcze nie swoich pieniędzy, cuda można zrobić. Ostatnie zdanie powinno brzmieć raczej 'Ale Althamer tak ma - nie bierze się za projekty, za które nie dostanie konkretnej publicznej kasy.' (Christo i Jeanne Claude, w 2005 roku z własnych funduszy zbudowali w nowojorskim Central Parku dokładnie 7503 "bramy" - notka z kolejnego postu na art.blox)

2. UPADEK MALARSTWA
Z tym się zgadzamy. Jest nawet jeszcze gorzej.

3. BAŁKA W TATE MODERN
Ogromny kontener wypełniony ciemnością podbił gusta krytyków i, miejmy nadzieję publiczności.
('Christo i Jeanne Claude - Ich spektakualarne przestrzenne projekty miały tylko jeden cel - cieszyć oko widza. Nie przypisywali im żadnych ukrytych znaczeń. Każda kolejna instalacja zyskiwała popularność, bo była zrozumiała dla zwykłych ludzi. Christo i Jeanne-Claude prawdpodobnie zrobili dla popularazycji sztuki współczesnej więcej, niż setki artystów przed nimi.' - art.blox)

4. LIBERA W ZACHĘCIE
Do tej pory wszyscy mówili, że Libera wielkim artytą jest, ale niewielu naprawdę wiedziało, (a tak naprawdę widziało) dlaczego. Teraz to się, miejmy nadzieję, wyjaśniło i na własne oczy można się przekonać, czy słynny obóz koncentracyjny z Lego jest tak znakomity jak na zdjęciach. (Dla tych, którzy szukają prostych odpowiedzi: nie jest).

5. KRYZYS (NIE)STRASZNY
Typowa zatkaj dziura w artykule. Widać że autor musiał coś wkleić, zapełnić przestrzeń czymkolwiek.

6. ZAMASKOWANE KRASNALE
The Krasnals: niby-artystyczni niby-demaskatorzy. Niestety, ich aktywność nie słąbnie. Whielki Krasnal i jego załoga z wirtuozerią i poczuciem humoru godnycm Andrzeja Leppera obśmiewają zepsucie rodzimej klasy rządzącej (w tym wypadku malującej). Niepodrabialny brak talentu, jak widać nie przeszkadza i The Krasnals mają swoich fanów...
Krótka notka prasowa niby krytyka sztuki w stylu retoryki Andrzeja Leppera z której wynika, że bolesny Lepper wyparty jest u autora w podświadomość. Jednak cenzura w psychice słabnie, co widać po kolokwializmach i populistycznych hasłach stosowanych przy opisie wybranych przez siebie zjawisk. Proponujemy zabieg hipnozy, aby odsłonić prawdę i pozbyć się niepotrzebnej nerwicy.

No comments:

Post a Comment