November 5, 2010

Relacja nr 2 - CENZURA KORPORACYJNA, prewencyjna, cicha

Wczoraj na jednym z zachodnich portali informujących o najnowszych wydarzeniach w sztuce, pojawiła się informacja o naszej wystawie z Uklańskim i Kantorem w Poznaniu w Art Stadion Foundation. Zamieszczono obszerny materiał – całą zawartość skopiowaną z naszego angielskiego bloga – tekst plus zdjęcia. Godzinę temu materiał ten zniknął, pozostała jedynie krótka notka informująca kim jest grupa The Krasnals.

http://artnewsday.org/aggregator/sources/464

Zupełnie niespodziewanie nasza akcja odniosła podwójny efekt, choć ten drugi był niezamierzony – po raz kolejny obnażyła systemy funkcjonowania rynku sztuki.

A co ciekawsze – sam artysta nie miał nic przeciwko, podjął dialog, wykazał się otwartym umysłem, wkręcił się w akcję. Na wernisaż przyszło sporo licealistów i studentów z ulotkami instruującymi The Krasnals (wcześniej można je było zdobyć np. z parapetów szkół artystycznych). Zaangażowani w akcję typu flash mob, wypatrujący krasnali, podchodzili również do artysty, który z entuzjazmem sam namawiał do szukania Krasnala, niektórym wyjaśniał perypetie związane z ich już ponad dwuletnim kontaktem.

A tu nagle wcześniej zamieszczona informacja znika z informującego portalu.

Jesteśmy przekonani, że to nie Uklański, nie artysta, lecz przedstawiciele korporacji kontrolujący swój interes dookoła sztuki interweniowali, gdyż zakłóciliśmy precyzyjnie zaplanowaną strategię marketingową. A w takiej nie ma miejsca na elastyczność, na dialog, na dystans. To działa jak automat. I to jak! Jesteśmy zaskoczeni jak szybko i skutecznie działa!

Takimi akcikami mini cenzury kasuje się wszelkie prawdziwe akty oddolne niszczy inicjatywy subkulturowe, które jeszcze nie zostały podporządkowane rynkowi.

To właśnie sztuka powinna być otwarta, głosi przecież w lewo i w prawo że wychodzi z galerii do ludzi, organizuje różne festiwale gdzie priorytetem jest komunikacja z odbiorcą. A w praktyce, w zetknięciu z rzeczywistością okazuje się że system który nią kieruje ją usztywnia, ogranicza.


No comments:

Post a Comment