December 22, 2012

Fragment nr 4 "Bitwa pod Grunwaldem – Statek głupców"

Fragment 4
„Wycieczka zagraniczna na Wawel 18.04.2010. Whielcy nieobecni / X-Factor (w tym fragmencie „Bitwy pod Grunwaldem” występują z same wybitne gwiazdy konkursów telewizyjnych typu X-Factor, Mam Talent, Must be the Music, You can Dance, Taniec z Gwiazdami, Taniec na Lodzie, Szał Ciał, Jaka to Melodia, Dzień Dobry TVN, również zwycięzca pierwszej polskiej edycji X- Factor nasz reprezentant z Białorusi Gienek Loska. Zwieńczenie działalności wszystkich obecnych tu polityków i innych osobistości jest w efekcie wielki finał wielkiego show, co jest jedynym sposobem aby osiągnąć status postaci charyzmatycznej dzisiejszych czasów. Co z kolei gwarantuje odpowiedni i skuteczny poziom manipulacji podległym im ciemnogrodem.)”

The Krasnals "Bitwa pod Grunwaldem". 2012. Olej na płótnie. 430 x 990 cm. Fragment nr 6 „Wycieczka zagraniczna na Wawel 18.04.2010. Whielcy nieobecni / X-Factor”

Fragment ten powstał w symbolicznym momencie historii Polski, tuż po katastrofie smoleńskiej, w związku z pogrzebem pary prezydenckiej na Wawelu oraz zapowiadanym delegacjom zagranicznym. Jak wiadomo, z powodu pewnego pretekstu którym był pył wulkaniczny unoszący się nad Europą, prawie nikt nie przyjechał aby pożegnać kontrowersyjnego prezydenta Polski. Zaplanowaną wycieczkę oprowadza po Polsce na typowym polskim białym misiu – Wisława Szymborska, też już nieżyjąca.

Obok Pudziana silną garścią trzyma wielką chorągiew polską (wszak jest narodową poetką) Wisława Szymborska. Na obrazie występuje na misiu polarnym i z megafonem, oprowadza wycieczkę Whielkich nieobecnych obcokrajowców na Wawelu, wyraźnie wskazując na więź stereotypów ze współczesną rzeczywistością Polski.
Szymborska dziarsko dmie w megafon, a trzymane przez nią drzewce chorągwi zakończone są nietypowym zwieńczeniem złożonym z ostrego grotu i kolczastej kuli przypominającej zakończenie „morgensterna” - groźnej broni średniowiecznych czasów. To wyraźna aluzja do słabej pozycji i znaczenia Polski na świecie, a zarazem groźba skierowana w stronę zagranicznychnjh turystów: biada temu, kto na znak Królestwa rękę podniesie!
Powyżej Jaruzelskiego z prawej strony, w grupie turystów zagranicznych, widać Obamę Czarnego, przesławnego rycerza z Ameryki, który odpychaczem do kibla odsysa biust Angeli Merkel i ssie jej paluch w pokornym geście. Obama jest rycerzem, jakich wielu krąży po dzisiejszych dworach, a którzy stanowiąc wzór cnót wszelakich, zawodowo uczestniczą w turniejach. Z czasem rycerz ten stał się symbolem, wzorcem, którego na ogół nie wiązano z jakimkolwiek dworem, najczęściej bywał jednak gościem stronnictw lewicowych. Gdy jednak konflikt na bliskim wschodzie nie malał, Obama postąpił tradycyjnie i wszedł w skład grupy rycerzy NATO, wysyłając kolejnych żołnierzy do Afganistanu. Zawisza krasnalowski odziany jest i uzbrojony dość lekko, jakby miał przystąpić do jednego ze zwyczajowych, rutynowych dlań turniejów golfa, a nie do podróży na śmierć i życie. To, co czynił zawodowo i okazjonalnie, teraz wykonuje spokojnie i beznamiętnie, ale tym razem nie dla nagrody, lecz dla rozrywki. Niektórzy w swych analizach „Bitwy pod Grunwaldem” przyrównują postać i zachowanie rycerza Czarnego do działań reprezentanta amerykańskiej drużyny międzynarodowej, który spod obcych barw klubowych przybywa do kraju, by wystąpić w ojczystej drużynie. Choć motywacje były różne, pewne podobieństwo postawy jest możliwe tu do przyjęcia.
Obok Obamy naszą Polskę podziwia Nicolas Sarkozy, zaufany współpracownik Unii Europejskiej. On też swe zadanie traktuje spokojnie, ale i serio.

Tu można znaleźć wypowiedzi potencjalnych gości w Polsce, w dużej mierze pochodzące z ich cytatów, które same cisną się na usta:
http://the-krasnals.blogspot.com/2010/04/wycieczka-zagraniczna-na-wawelu.html

Słowa kluczowe: Katyń, Putin, Smoleńsk, Lech Kaczyński nie żyje, katastrofa samolotu prezydenta, pogrzeb pary prezydenckiej na Wawelu, X-factor, wulkaniczny pył za miliardy euro, tragedia nad Smoleńskiem, Kaczyński na Wawelu, pojednanie polsko-rosyjskie, zobacz kto nie przyjechał na pogrzeb prezydenta, Barack Obama, Angela Merke, Dimitri Miediewiew, pogrzeb na Wawelu lista gości, Nicolas Sarkozy, Obama przyleci na pogrzeb, Obama nie przyleciał do Polski z powodu zagrożenia, http://www.washingtontimes.com/news/2010/apr/18/obama-skips-polish-funeral-heads-to-golf-course/ , wybory prezydenta, Jarosław Kaczyński najlepszym kandydatem PIS.

No comments:

Post a Comment